Tibet - zakladnica zemeljskega bogastva



Člani Univerze za starejše RIC Novo mesto smo se veselili predavanja o Tibetu. Svoje videnje Tibeta je z nami spet delil dr. Franci Kokalj. Po 25. letih se je vrnil v to deželo, zakladnico zemeljskega bogastva. V glavnem mestu Katmandu je spoznal razliko v razvoju le v mestih. Gorata pokrajina je pusta, saj je vse visoko in hladno. Z 11, prijatelji so od oktobra do novembra 2017 s puhovkami in rokavicami potovali do mogočnih gor in svetih mest, greli vodo in kamere, da so jih obvarovali zmrzali.
Tibet ima 7 milijonov prebivalcev, med njimi je večina Kitajcev. Kitajci so uničili domove domačinov. Zgradili so hiše in stanovanja, kamor pa oni ne marajo. Še vedno so nomadi. Zemljo obdelujejo tradicionalno z jaki in skromne pridelke ponujajo na tržnicah. Imajo pa velike rezerve zlata, srebra in cinka. Prihodnost gradijo na turizmu, saj je v času sezone od 400 do 500 šotorov odprav na visoke gore Everest, Anapurna, Makalu, … Ponujajo tudi džungle s stezami in varnostniki, s čolni po reki, potovanje s sloni, z letalom čez vse osemtisočake. Veliko je svetih krajev s samostani, kjer so tudi fakultete. Največja življenjska želja Tibetanca je obiskati sveti kraj. Te božje poti trajajo en mesec. Ves mesec pomagajo drug drugemu, delajo dobra dela, ne ubijajo živali. Njihovo vodilo je DOBRO PREMAGA ZLO. Imeti ta cilj v sebi in potovati v življenju je novo spoznanje za 86 poslušalcev.
Dobro pa je tudi deliti svoja doživetja z drugimi in širiti obzorja in polepšati s tem tudi dneve tistim, ki nismo tako pogumni za take poti. Hvala predavatelju, da z nami deli svoja znanja in z njim spoznavamo drugačen svet.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se