Že letos na nebu

Vojaška letala F-16 že na poti v Ukrajino

S.R./STA
10. 7. 2024, 21.47
Posodobljeno: 10. 7. 2024, 21.47
Deli članek:

"Medtem ko govorimo, je dobava letal F-16 Ukrajini v teku, in sicer iz Danske in Nizozemske," je na pogovoru ob robu vrha Nata v Washingtonu povedal ameriški državni sekretar Antony Blinken.

Profimedia
/

Blinken je danes v ameriški prestolnici naznanil, da so članice Nata Ukrajini že začele dobavljati vojaška letala F-16. Obenem je Norveška napovedala, da bo Ukrajini še letos dobavila omenjena letala. Po navedbah Blinkna bodo "ta letala letos poleti letela po ukrajinskem nebu, da se bo lahko Ukrajina še naprej učinkovito branila pred rusko agresijo." Poudaril je, da Zahod s tem sporočilo pošilja tudi ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. "Če bo vztrajal, se bo škoda za Rusijo in njene interese samo še bolj poglabljala," je poudaril ameriški zunanji minister.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v odzivu na družbenih omrežjih zapisal, da bo dobava omenjenih letal pripomogla k hitrejšemu koncu vojne. "Letala F-16 približujejo pravičen in trajen mir," je dejal ukrajinski predsednik, ki zahodne države praktično od začetka ruske agresije pred več kot dvema letoma poziva k dobavi sodobnih bojnih letal.

Ameriški predsednik Joe Biden je avgusta lani zavezniškim državam dal zeleno luč za dobavo v ZDA izdelanih letal Ukrajini, zdaj pa so jih začele tudi dobavljati. Kot je danes ob robu vrha Nata dejal Zelenski, se sicer razpravlja le o desetih ali dvajsetih letalih, kar pa po njegovi oceni ne bo zadostovalo.

"Tudi če jih bo 50, to še ni nič. Rusi jih imajo 300," je izpostavil ukrajinski predsednik in ocenil, da dokler Ukrajina ne bo imela vsaj 128 bojnih letal, na nebu ne bo mogla konkurirati Rusiji.

Nadaljnja vojaška pomoč Ukrajini je sicer ena od osrednjih tem tridnevnega zasedanja voditeljev članic zveze Nato, ki ga v ameriški prestolnici gosti Biden. Že pred začetkom vrha je več članic napovedalo tudi dobavo sistemov zračne obrambe Kijevu.

Za dobavo letal F-16 Ukrajini se je odločila tudi Norveška, kar je premier skandinavske države Jonas Gahr Store napovedal že avgusta lani med obiskom v Kijevu. Danes je nato ob robu vrha v Washingtonu sporočil, da bodo z dobavami začeli še letos. "V kombinaciji s sistemi zračne obrambe bodo bojna letala ključnega pomena za obrambo Ukrajincev pred ruskimi zračnimi napadi," je dodal.