Strokovnjaki že leta opozarjajo, da številne nove zgradbe v Turčiji niso varne in niso zgrajene popotresno. Za to krivijo predvsem razširjeno korupcijo in napačne vladne politike. Oblasti so namreč, celo na potresno najbolj nevarnih območjih, omogočale amnestijo za gradbenike, ki so se izogibali veljavnim pravilom, da bi na ta način vzpodbudile t. i. gradbeni bum.
V ponedeljkovem potresu se je v celoti porušilo okoli 6000 zgradb, še več je bilo hudo poškodovanih in jih bo verjetno treba porušiti, pri čemer se mnogi sprašujejo, koliko so h grozljivim posledicam sicer naravne nesreče doprinesle človeške napake oziroma kršitve pravil. Turško pravosodno ministrstvo oziroma državno tožilstvo je zdaj vzpostavilo posebno enoto za preiskavo domnevne malomarnosti v gradbenem sektorju in po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so že aretirali najmanj 12 ljudi.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Med njimi je bil po poročanju medijev že v petek turški gradbeni magnat, ki je med drugim leta 2013 zgradil luksuzen stanovanjski blok v provinci Hatay - oglaševali so ga kot "podobo paradiža" -, v katerem je bilo ob ponedeljkovem zrušenju kar sto ljudi. Ujeli so ga na letališču v Istanbulu, od koder je nameraval pobegniti v Črno goro.
V ločeni preiskavi so tožilci izdali 33 zapornih nalogov zaradi suma malomarnosti v Diyarbakirju, kjer so, da bi naredili prostor za dodatna stanovanja, odstranili več nosilnih stebrov in s tem bistveno oslabili strukturno odpornost stavbe.