"Rusija uporablja v Iranu proizvedena brezpilotna letala v napadih na civiliste in civilno infrastrukturo v Ukrajini. Vojaška podpora iranskega režima Rusiji pomaga podpihovati brutalno vojno proti Ukrajini in krši resolucijo Varnostnega sveta ZN 2231, ki Iranu prepoveduje zagotavljanje vojaških brezpilotnih letal Rusiji brez predhodne odobritve Varnostnega sveta ZN za vsak primer posebej," je sporočil State Department.
Iran je zaradi dobavljanja brezpilotnih letalnikov Rusiji, pa tudi zaradi nasilnega zatiranja protestov in krepitve jedrskega programa, pogosto tarča kritik in sankcij Zahoda. Konec januarja sta sankcije proti številnim iranskim posameznikom in pravnim osebam uvedla tudi Bruselj in London.
Sankcije, stare in nove
Teheran je nekaj dni kasneje kot povračilni ukrep uvedel sankcije proti 34 posameznikom in subjektom iz EU in Velike Britanije zaradi "podpiranja terorizma" in "vmešavanja v notranje zadeve" Irana, ki vključujejo finančne ukrepe in prepoved vstopa v državo.
Tudi ZDA so v zadnjem obdobju Iran že večkrat sankcionirale, predvsem letalski in vojaški sektor, zaradi dobavljanja orožja Rusiji. Predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost John Kirby je ob tem decembra lani izrazil zaskrbljenost nad vojaškim partnerstvom Irana in Rusije, ki je po njegovih besedah škodljivo za Ukrajino, iranske sosede in ves svet.