Gre za eno najtemnejših in najbolj tragičnih italijanskih zgodb. Smrt Luigija Tenca je že šestinpetdeset let neločljivo povezana z zgodovino festivala v Sanremu. Kako je umrl slavni italijanski pevec in skladatelj? In zakaj je njegova smrt po toliko letih še vedno zavita v tančico skrivnosti?
Festival je spet pred vrati …
Zgodbo o smrti Luigija Tenca vsako leto na predvečer festivala v Sanremu nekako morbidno obarvajo novi delci, pričevanja, razkritja in odkritja, ki bi lahko pripeljala do resnice. Vendar nikakor ni mogoče postaviti zadnje pike, vedno se nekje zatakne in zgodba ostaja nerešena. Njegova smrt je še vedno zavita v skrivnost, javno mnenje pa je še vedno razdeljeno med tiste, ki menijo, da je pevec res storil samomor, in tiste, ki so prepričani, da je bil umorjen. Toda kdo? In zakaj? Da bi razjasnili to vprašanje, začnimo od začetka. Od njegovega rojstva.
Kdo je bil Luigi Tenco?
Rodil se je 21. marca 1938 v kraju Cassine v pokrajini Alessandria. Njegova mati Teresa je delala za ugledno družino Micca v Torinu, ko je ugotovila, da je noseča, verjetno z enim od moških iz te družine. Vrnila se je v svojo vas, kjer se je že noseča poročila. Njen mož je sprejel dejstvo, da bo oče otroku drugega, vendar je pred Luigijevim rojstvom umrl v nesreči.
Mučno otroštvo
Luigi je odraščal z mamo, bratom Valentinom in starimi starši. Ko je izvedel, da njegov pokojni oče v resnici sploh ni njegov biološki oče, se je oddaljil od družine. Vseeno je uspešno končal srednjo šolo in se celo vpisal na fakulteto. Te pa ni dokončal, saj je prav v tem času odkril strast do glasbe. Študij je obesil na klin, da bi uresničil svoje sanje.
Eden najbolj znanih kantavtorjev
Njegova izbira je bila hkrati prava in tragična. Po eni strani je Luigi Tenco hitro postal eden največjih italijanskih kantavtorjev, avtor pesmi, kot so Ciao amore ciao, Vedrai vedrai in Mi sono innamorato di te. Po drugi strani pa ga je odločitev, da se posveti glasbi, privedla do smrti v skrivnostnih okoliščinah pri komaj 28 letih.
Zadnji večer Luigija Tenca v Sanremu
Vse se je zgodilo v noči na 27. januar 1967. Pevec je bil v Sanremu, kjer je s kolegico Dalido tekmoval s pesmijo Ciao amore ciao, vendar je bila ta izločena iz finalnega večera. Ta novica je pevca menda močno prizadela. Luigi naj bi ob novici povedal voditelju Miku Bongiornu, da ne želi več peti, ampak da bo le še skladal pesmi. Potem se je s prijatelji odpravil na večerjo in pijačo. Navzoča je bila tudi Dalila.
Večerja s prijatelji in skrivnost
Luigi je v nekem trenutku vstal in rekel, da gre nazaj v hotel Savoy, v svojo sobo 219. Nekaj ur pozneje so ga prav tam našli mrtvega. Njegova smrt kljub vsaj dvema uradnima preiskavama še danes ni pojasnjena.
Skrb vzbujajoč telefonski klic Luigija Tenca njegovemu pravemu dekletu
Nekaj se zdi gotovo: Luigi Tenco ni odšel takoj v hotel. Namesto tega se je z avtomobilom odpravil na sprehajališče. Ko se je le vrnil v hotel, je opravil dva telefonska klica: prvi je bil namenjen vodji podjetja Rca Enniju Melisu, a se ta ni oglasil, drugi pa Valeriji, njegovemu dekletu, s katerim je mislil naslednji dan odpotovati v Kenijo. Predvsem pa je Luigi Tenco mladi ženski razkril, da je napisal nekaj listov papirja, na katerih navaja »dejstva, ki bi lahko razkrinkala vse, kar se dogaja na festivalu, in to z imeni in priimki vseh vpletenih«. Na kaj se je skliceval? Valeria je pozneje povedala, da ji je pevec v istem telefonskem pogovoru zaupal, da želi naslednji dan sklicati tiskovno konferenco, na kateri bo povedal vse o tajnih stavah, ki se dogajajo v zakulisju festivala.
Odkritje trupla
Telefonski pogovor med Luigijem Tencom in Valerio se je predvidoma končal 27. januarja okoli ene ure. Uro pozneje je šla Dalida v pevčevo sobo in ga našla mrtvega.
Nato so se zgodile nenavadne stvari. Policija je prispela na kraj dogodka in ugotovila, da je bil Luigi Tenco ubit s strelom v glavo, vendar menda nihče ni slišal strela. Policisti so zelo hitro odpeljali truplo, a so takoj zatem prosili agencijo, ki je prišla po mrtvega Tenca, naj ga pripeljejo nazaj, saj na kraju dogodka ni bilo posnetih nobenih fotografij. In tako so truplo vrnili na kraj dogodka …
Nenavadna opomba
V sobi je bila pištola, vendar ni gotovo, ali so jo našli ob truplu ali pod njim, v roki Luigija Tenca ali celo pod omarico. Vsaj na začetku ni zapiskov, ki bi pojasnili samomor. Čez nekaj ur se je nenadoma pojavilo pismo, v katerem je pisalo: »Ljubil sem italijansko občinstvo in mu zaman posvetil pet let svojega življenja. Tega ne počnem zato, ker bi bil utrujen od življenja (daleč od tega), ampak kot protest proti javnosti, ki je v finale poslala Io tu e le rose, in komisiji, ki je izbrala La rivoluzione. Upam, da bo to komu pomagalo razjasniti misli. Ciao. Luigi.«
Letošnji Sanremski festival se bo začel v torek, 7. februarja, in končal v soboto, 11. februarja.
Ali je Luigi Tenco res storil samomor?
V naslednjih letih je več izvedenskih mnenj dokazovalo, da je zapis napisal sam Luigi Tenco. Je pevec storil samomor? Morda, toda nekatere stvari se ne ujemajo: pismo se je pojavilo nekaj ur po najdbi trupla. Kako to? In zakaj nihče ni slišal strela? Da ne omenjamo premikanja trupla, preden so bile opravljene vse preiskave v sobi 219 hotela Savoy, neizvedene obdukcije in tudi dejstva, da so se v arhivu RAI izgubili posnetki zadnjega nastopa Luigija Tenca 26. januarja 1967.
Preiskava iz leta 2006
Te podrobnosti so leta 2006, 55 let po njegovi smrti, pripeljale do tega, da je tožilstvo v Sanremu ponovno odprlo preiskavo in izkopalo pevčevo truplo, da bi ugotovilo, ali je storil samomor ali je bil umorjen. Sklep: samomor. Vendar v to ne verjamejo vsi. Nekateri so še dandanes prepričani, da je bil Luigi Tenco ubit, ker je nameraval razkriti nekaj resnega o festivalu v Sanremu, iz političnih razlogov ali celo zaradi kriminala.
Pet dokazov, da je bil Luigi Tenco morda ubit
Obstaja pet dokazov, ki naj bi dokazovali, da Luigi Tenco ni storil samomora.
1. Na njegovi roki niso našli ostankov streliva.
2. Na fotografijah »kraja zločina« je pod Tencovo zadnjico videti pištolo znamke Beretta. Vendar preiskovalci trdijo, da se je pevec ubil z lastnim orožjem, Waltherjem PPK. Pištola, ki jo je Luigi Tenco vedno imel pri sebi, saj se je, kot je tik pred smrtjo razkril prijatelju, »bal, da ga bodo ubili«.
3. Na posnetkih trupla Luigija Tenca so vidne raztrganine in modrice na obrazu. Le nekaj ur prej, ko je nastopil na odru, ni imel nikakršnih modric. Ali ga je kdo pretepel?
4. Pismo, ki velja za »najmočnejši dokaz« samomora. Kaj pa, če je ta zapis nič drugega kot zadnji del pisanja »spominov«, ki jih je pevec razkril svojemu dekletu Valeriji in v katerih je razkril nepravilnosti na festivalu ter navedel imena in priimke odgovornih?
5. Dejstvo, da nihče ni slišal strela. Je bil Luigi Tenco ubit nekje drugje in nato truplo preneseno v njegovo sobo? Nemogoče je vedeti. Morda resnica ne bo nikoli znana.
To je povedal njegov kolega:
»Kakšen samomor neki! Luigi je bil ubit!« To je izjavil danes 87-letni glasbenik Lino Patruno v intervjuju za tednik Oggi v začetku leta 2021, ko je govoril o smrti svojega glasbenega kolega. »Izvedel sem, da je preiskovalec, ki je velik del svojega življenja posvetil natančnemu preučevanju Tencovega življenja in smrti ter izdal že več knjig, odkril morilca in bo njegovo ime kmalu objavljeno,« je zaupal novinarki. »Luigija sem zelo dobro poznal,« poudarja Patruno. »Bil je vesel in sončen mladenič; to podobo kronične depresije so mu prišili pozneje, da bi upravičili tezo o samomoru. Po mojem mnenju se je Tenco zapletel v nevaren posel,« dodaja. »Iz marketinških razlogov so ga 'angažirali' z Dalido, ki je bila v zvezi z Lucienom Morissom. Ta je bil njen prvi mož, od katerega se je ločila in ki ji je še naprej stal ob strani kot agent in osebni menedžer. Govorilo se je, da je Morisse povezan s kriminalnim klanom Marseillais. Govorilo se je tudi, da je bil Tenco tisti večer zelo besen. Ne zaradi izločitve njegove pesmi, temveč zato, ker je ugotovil, da je bil festival prirejen. Morda je želel tudi javno razkrinkati neko tajno stavniško združbo, a mu to ni uspelo, saj ga je nekdo verjetno utišal, še preden bi lahko povzročil nepopravljivo škodo festivalu in združbam, ki so bile takrat povezane z največjim glasbenim spektaklom v Italiji.«