Skupnost osemnajstih argentinskih redovnic je v sredini aprila na sodišču vložilo pritožbo proti nadškofu Mariu Antoniu Cargnellu, ki ga obtožujejo fizičnega in psihičnega nasilja. Poleg Cargnella sta v pritožbi navedeni še dve imeni - duhovnik Lucio Ajalla in škof Martin de Elizalde.
Prav slednjega je Vatikan poslal v samostan, kjer se je domnevno nasilje odvijalo, da bi raziskal dogajanje in o njem sestavil poročilo. Redovnice sicer Elizalda ne obtožujejo, da je pri nasilju sodeloval, temveč da ga je pred Vatikanom zamolčal in s tem prispeval k njihovemu zatiranju.
V pritožbi nune pišejo, da "obupano prosijo za pomoč," saj se počutijo zlorabljene "kot ženske," je javnosti sporočila njihova odvetnica Claudia Zerda Lamas. Kot je dejala, se nune že dlje časa neprestano bojijo in se počutijo ogrožene, saj je bil Cargnello zadnja leta do njih nasilen in jim bo grozil, da bi lahko bile izločene iz kongregacije.
Nune nadškofa prav tako obtožujejo, da jim je škodil gospodarsko, saj je obstruiral imenovanje nove opatinje, s čimer pa je ogrozil delovanje samostana.
Prvo zaslišanje v primeru naj bi se odvilo danes, a je bilo zaradi napovedane odsotnosti nadškofa odpovedano.
Več feminističnih organizacij je za današnji dan napovedalo shode v podporo redovnicam. "Da sodišče škofa in druge verske voditelje na ta način posvari je zgodovinski dogodek v feminističnem boju," je dejala Tania Kiriaco, pravna svetovalka organizacije Gema, ki je med tistimi, ki je pozivala k udeležbi na protestih v podporo redovnicam.