REŠITVE ZA PRIHODNOST

Sončna energija tudi v oblačnih dneh

Tina Nika Snoj/revija Jana
3. 5. 2022, 05.56
Deli članek:

Sončna energija je ključno orodje v boju proti podnebnim spremembam. Ena njenih težav pa je, da ko ni sonca, paneli ne proizvajajo elektrike. Novi material bi to lahko spremenil. Vsaka zgradba bi postala sončna elektrarna.

Pixabay
Nov material, narejen iz kmetijskih odpadkov, ujame sončne UV-žarke in jih pretvori v obnovljivo energijo.

Po podatkih Mednarodne agencije za obnovljivo energijo je sončna energija ključna podnebna rešitev in že zdaj najcenejša možnost za povečanje proizvodnje električne energije v večini držav po svetu. Rešitev filipinskega študenta inženiringa Carveyja Ehrena Maiguea, poimenovana AuREUS, je mlademu izumitelju prinesla nagrado za trajnost fundacije James Dyson. Izumil je nov material, narejen iz kmetijskih odpadkov, ki ujame sončne UV-žarke in jih pretvori v obnovljivo energijo. Navdih je dobil pri čudovitih lučeh aurore borealis – severnega sija. Namesto da se UV-žarki neposredno pretvorijo v električno energijo, jih je mogoče najprej razgraditi v vidno svetlobo, nato pa zajeti fotone s fotonapetostnimi celicami. Kot pravi, se mu je ideja porodila neke noči v temnem pubu, osvetljenem le z neonskimi lučmi. Prototip je preizkusil doma in uspel proizvesti dovolj električne energije za polnjenje dveh telefonov.

Novi material je izdelan iz odpadkov sadja in zelenjave ter izkorišča luminiscentne delce v njih, ki ujamejo ultravijolične žarke in nato oddajajo energijo kot vidno svetlobo. Luminiscenca je naravni pojav, pri katerem snov, ki ni močno segreta, seva svetlobo, zato se luminiscenci reče tudi hladna svetloba. V kombinaciji s fotovoltaičnimi (PV) celicami lahko tak material proizvaja sončno energijo tudi v oblačnih dneh.

Okna, ki proizvajajo elektriko

Delci so vmešani v elastično smolo, ki jo je mogoče oblikovati v prevleko na fasadi zgradb, kot premaz za električne avtomobile ali čolne in podobno. S pomočjo AuREUSa bi lahko, na primer, izdelali okna, ki bi proizvajala elektriko.

Poleg živilskih odpadkov AuREUS uporablja pridelke, ki so jih poškodovala tropska neurja. Maigue je doslej preizkusil 78 lokalnih pridelkov in med njimi izbral devet najučinkovitejših. Te zmeljejo v sok, iz katerega pridobivajo svetleče delce, ki jih nato zmešajo v smolo. Maigue pravi, da njegov izum desetkrat poveča količino zbrane sončne energije in odpira pot, da vsaka zgradba postane sončna elektrarna.

AuREUS deluje tudi, ko ni neposredno obrnjen proti soncu, saj izkorišča razprševanje UV-žarkov skozi oblake in UV-svetlobo, ki se odbija od sten, pločnikov in drugih zgradb. Poleg tega steklene obloge stavb uporabljajo posebne filme, ki odbijajo UV-žarke. S tem so mimoidoči izpostavljeni še močnejšemu UV-sevanju. AuREUS namesto tega absorbira UV-svetlobo in ščiti ljudi tako v zaprtih prostorih kot na prostem.

»AuREUS ima možnost približati pridobivanje sončne energije ljudem. Tako kot so računalnike najprej uporabljale samo vlade in vojska, zdaj pa je ista tehnologija v vsakem pametnem telefonu, želim, da bi bilo pridobivanje sončne energije dostopnejše,« pravi Maigue.