Nevarni asteroidi

Kako bosta NASA in ESA preusmerili k Zemlji drveč asteroid Didymos

R.T.
3. 7. 2017, 09.03
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Večina asteroidov ne doseže zemljine površine, saj jih prestrežejo gravitacijska polja večjih sosedov v našem osončju, ali pa švignejo mimo našega planeta. A prosto-potujočih skal v bližnjem vesolju je toliko, da bi v prihodnosti zlahka doživeli še kakšno nesrečo iz vesolja, podobno tisti v kateri naj bi izumrli dinozavri.

Youtube (ESA)
Animacija načrtovanega trka sonde z asteroidom.

Ameriška vesoljska agencija Nasa je zato začela z razvojem posebne sonde za odvračanje velikih in potencialno nevarnih asteroidov, poroča ruska televizija RT.

Koncept poimenovan Preizkus dvojne asteroidne preusmeritve (DART) je sonda, ki bo z velikansko hitrostjo in silo trka preusmerila potek tistih vesoljskih kamnin, ki bi lahko ogrozile življenje na Zemlji. Podobno sondo, pod imenom Asteroidna misija za spremljanje vpliva (AIMM), razvija sicer tudi Evropska vesoljska agencija ESA.

Novo zemeljsko orožje je sicer šele v začetnih fazah, a agenciji upata, da bosta lahko sondi preizkusili že leta 2022, ko bo proti zemlji priletel asteroid Didymos.

DART bi v manjšo skalo Dydimosa trčil s kar 9-krat višjo hitrostjo od hitrosti izstreljenega naboja. Trk bi bil tako silen, da bi moral asteroid preusmeriti stran od našega planeta.

Eksperiment na Didymosu je sicer ključnega pomena za razvoj obrambnega orožja za naš planet, saj znanstveniki opozarjajo, da ne poznajo natančno notranje strukture in kompozicije vesoljskih kamnov, zato morajo eksperiment opraviti na pravem asteroidu.

Didymos, ki obkroži Sonce na vsaki dve leti, se je Zemlji rekordno približal leta 2003, ko nas je obšel na razdalji le 7 milijonov kilometrov. Nasa ga je klasificirala pod kategorijo potencialno nevarnih asteroidov.