Začetek obiska v Piranu je predviden ob 11. uri, v Metliki pa predvidoma ob 14.30.
Po razsodbi arbitražnega sodišča je Miro Cerar konec minulega tedna že obiskal Razkrižje, Hotizo in Mirišče. V Ljubljani pa se je sestal s predstavniki občin Lendava, Metlika in Razkrižje ter načelniki upravnih enot Lendava, Metlika, Piran in Ljutomer.
Hrvaška pa po pričakovanjih sodbe še vedno ne namerava spoštovati. Več o tem preberite v Skrajna možnost za uveljavitev arbitraže tožba Hrvaške.
Vlada je po srečanju z župani obmejnih občin in načelniki upravnih enot zagotovila, da bo prebivalcem ob meji, ki jih arbitražna razsodba neposredno zadeva, namenila posebno skrb.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Cerar se je zavezal, da bo vlada storila vse, da bodo lahko ljudje, ki so ostali zunaj Slovenije, živeli normalno, navsezadnje tudi s selitvijo v domovino, ter da bodo imeli prizadeti prebivalci vse možnosti, da svoje težave, pripombe in predloge predstavijo predstavnikom države.
Odločitev o meji med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in na morju je arbitražno sodišče objavilo minuli četrtek. Sodišče je presodilo, da večina Piranskega zaliva pripada Sloveniji, določilo je tudi 2,5 navtične milje široko stično območje Slovenije z odprtim morjem. So se pa z arbitražo nekateri zaselki oz. slovenske hiše znašli na hrvaški strani.
Diplomatska nota
Hrvaška arbitražne razsodbe ne priznava. V Piranskem zalivu je konec tedna prišlo tudi do incidenta, ko so hrvaški ribiči zapluli v območje nadzora slovenske policije. Zunanji minister Karl Erjavec je napovedal, da bo diplomatska nota Hrvaški odposlana v ponedeljek popoldne, Hrvaška pa bo z njo uradno seznanjena v torek.