Večina ljudi o vodi ne razmišlja, ko potujejo v tujino, piše Daily Mail – dokler ne postanejo žejni.
Medtem ko je kupovanje ustekleničene vode v državah tretjega sveta uveljavljena praksa, pa marsikdo na to niti ne pomisli, ko je govor o evropskih destinacijah. S pitjem vode, ki ni pitna, tvegamo drisko, okužbo s hepatitisom A, tifusom in celo kolero.
Ni pa tvegano le pitje, temveč že umivanje zob z nečisto vodo ali pa grgranje, so še zapisali. V prispevku so objavili tudi zemljevid Evrope z »varnimi« in »nevarnimi« državami.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Destinacije, kjer je varno piti vodo iz pipe: Andora, Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Finska, Francija, Nemčija, Gibraltar, Grčija, Islandija, Irska, Italija, Latvija, Lihtenštajn, Luksemburg, Makedonija, Malta, Monako, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugalska, San Marino, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Združeno kraljestvo, Vatikan.
Destinacije, kjer ni varno piti vodo iz pipe: Albanija, Armenija, Azerbajdžan, Belorusija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Hrvaška, Ciper, Črna Gora, Estonija, Gruzija, Madžarska, Kazahstan, Kosovo, Litva, Moldavija, Romunija, Rusija, Srbija, Slovaška, Turčija, Ukrajina.
Večje neumnosti še ni slišal
Hrvati nad uvrstitvijo na seznam držav, kjer vode iz pipe ni varno piti, niso navdušeni. Za Jutranji list se je oglasil dr. Željko Dadić, ki v Hrvaškem zavodu za javno zdravstvo vodi oddelek za ustreznost sanitarne vode. »To delo opravljam že več kot 40 let, v tem času pa še nisem slišal večje neumnosti. Hrvati imajo eno od najkvalitetnejših vod na svetu, 83 odstotkov prebivalstva je priključenih na javni vodovod, največji delež na priobalnih območjih. Njihov zemljevid je absolutno nestrokovno narejen. Da ima Italija boljšo vodo od nas? V Firencah teče črna!« je dejal Dadić.