Seksizem

Želijo, da Flisar sprejme odgovornost, na linč ne pristajajo

J.P./STA
12. 7. 2016, 10.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Ožjemu odboru Mire se zdi v tokratnem primeru seksizma, ki ga je razkrila objava dopisovanja med kritičarko Anjo Radaljac in predsednikom slovenskega PEN Evalda Flisarja, bistveno, da so bili posamezniki obeh spolov pripravljeni zastaviti ime v prid enakopravnosti med spoloma. Obenem ne pristaja na linč ali medijski pregon Flisarja.

Wikipedija
Flisar je očitke zavrnil in med drugim navedel, da je sporne izjave zapisal, ker je mislil, da komunicira na prijateljski ravni.

Objava elektronske poslovne pošte med Anjo Radaljac in Flisarjem je sprožila peticijo, objavljeno na portalu Airbeletrina, v kateri podpisniki Flisarja pozivajo k odstopu s položaja predsednika slovenskega PEN. Peticijo je po navedbah portala v enem dnevu podpisalo skoraj 300 ljudi.

V Sloveniji za literaturo značilen seksizem

Kot so članice odbora zapisale v svojem odzivu, ima nasilje nad ženskami v vsaki družbi svoj obraz, v Sloveniji pa je za literaturo očitno značilen seksizem, ki se z novimi generacijami obnavlja, namesto da bi izumrl. To je bil po njihovih navedbah tudi eden od vzrokov za ustanovitev ženskega odbora Mira leta 2013, zato so tudi v ustanovno listino Mire zapisale, da obsojajo vsako tovrstno ravnanje.

Ob tokratnem primeru seksizma med književniki se jim zdi bistveno to, da ga "vsi mediji enoglasno obsojajo, pokončni posamezniki obeh spolov pa so pripravljeni tudi ukrepati oz. zastaviti svoje ime v prid enakopravnosti med spoloma ter moralnih načel v medosebnih odnosih, vseeno ali profesionalnih ali zasebnih".

Ob tem ne pristajajo na linč ali medijski pregon predsednika slovenskega centra PEN, prav tako kot si ne želijo ponovnega izpostavljanja žrtve seksizma na kakršenkoli način. Želijo pa, da Flisar sprejme odgovornost in posledice zase, ter ne ogroža še naprej ne svoje integritete ne integritete Anje Radaljac ne Mire in ne slovenskega centra PEN.

Ob tem poudarjajo, da je predsednica mednarodnega PEN Jennifer Clement predlagala spremembo besedila ustanovne listine mednarodnega PEN, tako da bo poudarjala prizadevanje ne le za odpravo rasnega, razrednega in verskega sovraštva, ampak tudi delovanje proti vsakršni diskriminaciji po spolu in spolni orientaciji.

Obenem opozarjajo, da ne želijo spodbujati medgeneracijske ali medspolne nestrpnosti. Vse vpletene pozivajo k pametnemu ravnanju v zvezi s še tako občutljivimi vrednotami, kot so človeško dostojanstvo, čast in ugled.

Za konec pozdravljajo načelno razpravo o javnem položaju literarnih ustvarjalk (strukturnem nasilju), ki pa se mora od krivcev čim prej obrniti v iskanje rešitev. Kot so zapisale, stalno opozarjajo, da je slovensko literarno prizorišče spolno in starostno neuravnoteženo, neenakopraven položaj žensk pa se začne že z učnimi vsebinami v osnovnih in srednjih šolah, kjer je komaj kje prisotno kakšno žensko literarno ime.

Pod izjavo so se podpisale Barbara Simoniti, Stanislava Repar, Tatjana Pregl Kobe, Ana Marija Sobočan, Bogomila Kravos, Miriam Drev in Tanja Tuma.

"Nedopustno, seksistično obnašanje"

Podpisniki peticije na podlagi članka Radia Študent, ki poroča o dopisovanju med Anjo Radaljac in Flisarjem, slednjemu očitajo "nedopustno, seksistično obnašanje". Kritičarka pa je povedala, da je z objavo dopisovanja s Flisarjem želela tudi opozoriti na sistemsko težavo diskreditacije mladih žensk in kritikov.