Ustava in ustavni sodniki

Kandidata: Špelca Mežnar in Marko Šorli

E.R./STA
12. 7. 2016, 10.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Poslanci se bodo danes odločali o dveh novih kandidatih za ustavne sodnike: Špelci Mežan in Marku Šorliju.

STA
Špelca Mežnar

Poslanci bodo v današnjem nadaljevanju julijske seje odločali o kandidaturah Špelce Mežnar in Marka Šorlija za ustavna sodnika. Glasovanje bo tajno, za imenovanje kandidata potrebujeta večino glasov vseh poslancev, torej 46. DZ danes začenja tudi postopek za spremembo ustave, po kateri bi dostop do pitne vode uredili kot temeljno ustavno pravico.

Konsenz poslanskih skupin


Pahor je Mežnarjevo in Šorlija izbral po posvetovanju s poslanskimi skupinami med devetimi kandidati, prijavljenimi na javni poziv. Očitno so poslanske skupine glede kandidatov dosegle konsenz, v dosedanjem postopku iz poslanskih vrst tudi ni bilo slišati kakršnih koli kritik na račun enega ali drugega kandidata.

Le v ZL so napovedali, da ne bodo podprli nobenega od kandidatov. Pa ne zato, ker ni imeli kaj osebno proti njima, ampak ravno zato, ker nasprotujejo paketnemu imenovanju ustavnih sodnikov in s tem političnem kupčkanju glede izbora kandidatov.


Mežnarjeva, sicer raziskovalka, profesorica in odvetniška kandidatka, bo v primeru izvolitve na ustavnem sodišču nasledila Miroslava Mozetiča, ki mu mandat poteče 30. oktobra. Vodja kazenskega oddelka na vrhovnem sodišču Marko Šorli pa bo, če bo tudi v DZ dobil ustrezno podporo, zasedel mesto ustavnega sodnika po izteku mandata Marti Klampfer 19. novembra.

Dostop do pitne vode


Poslanci bodo na seji začeli postopek za spremembo ustave, s katero bi dostop do pitne vode uredili kot splošno in temeljno ustavno pravico, hkrati pa določili, da se oskrba s pitno vodo izvaja kot nedobičkonosna javna služba, s čimer naj bi preprečili privatizacijo vodnih virov in obravnave vode kot tržnega blaga. Če bosta dve tretjini navzočih poslancev predlog za začetek postopka podprli, bo DZ sejo takoj nadaljeval z razpravo o osnutku ustavnega zakona. Da bi bil ta sprejet, morata zanj glasovati dve tretjini vseh poslancev.

Na dnevnem redu seje sta tudi novela zakona o dedovanju in predlog zakona o ugotavljanju katastrskega dohodka.