Na izrednem srečanju na sedežu v Kairu je Arabska liga razpravljala o prošnji mednarodno priznane libijske vlade po ukrepih proti Islamski državi, ki v Libiji obvladuje obalno mesto Sirte.
"Glede na težke razmere obstaja nujna potreba po hitri arabski strategiji, ki bi zajemala vojaško pomoč Libiji pri boju proti terorizmu," so v sporočilu zapisali pri ligi.
Libijska vlada je sicer v nedeljo pozvala k arabskim zračnim napadom proti skrajnežem. "Libijske zračne sile niso sposobne zračnih napadov v mestu Sirte," je v nagovoru stalnim predstavnikom držav članic pri Arabski ligi danes zatrdil libijski zunanji minister Mohammed al Dairi. Ob tem je poudaril, da je libijska nacionalna varnost tudi arabska nacionalna varnost. A liga za zdaj še ni glasovala o in podprla ideje o zračnih napadih.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
A generalni sekretar Nabil al Arabi je v imenu lige izrazil podporo odpravi embarga na orožje za Libijo. Tega so Združeni narodi uvedli leta 2011. Mednarodno priznana libijska vlada v mestu Tobruk trdi, da se brez novega orožja ne more uspešno boriti proti džihadistom.
Arabska liga se je še zavzela za pospešitev oblikovanja skupne vojaške sile za boj proti džihadistom v regiji.
Libija, ki se je po padcu dolgoletnega voditelja Moamerja Gadafija leta 2011 pogreznila v kaos, ima trenutno dva rivalska parlamenta in dve vladi, poleg tega pa še več milic, ki se bojujejo za nadzor nad bogatimi naravnimi viri države.