Slovenija

Zakaj jih plačujemo?

Žiga Kariž
18. 8. 2015, 16.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

1200 strani dolgo poročilo o poslovanju slovenskih diplomatskih predstavništev po svetu je izpostavilo številne nepravilnosti na slovenskih diplomatskih predstavništvih.

STA

Poročilo o kršitvah, ki so jih na ministrstvu za zunanje zadeve odkrili pri nadzoru slovenskih diplomatskih predstavništev v tujini, je v javnost poslalo kar ministrstvo samo. Nadzor je pokazal, da smo imeli največ težav na ambasadi v Parizu, kjer sta precej po domače delovala tako Veronika Stabej kot njen predhodnik Janez Šumrada, ki so ga najprej kazensko ovadili, nato pa ovadbo umaknili. Veronika Stabej si je celo prilastila denar, ki ga je veleposlaništvo dobilo kot odškodnino.

Bojan Grobovšek je poudaril, da dejstvo, da se je poročilo pojavilo istočasno z afero Piranleaks, lahko kaže tudi na skrite politične namene.

Na Dunaju

Veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina je v letih 2012 in 2013 na službene poti odhajal z lastnim avtomobilom, čeprav sta bila v večini primerov službeni avto in voznik prosta. V letu in pol si je na ta način izplačal za 4500 evrov kilometrine, je razvidno iz dokumentacije.

Ekonomski svetnik v ruskem Kazanu Vitko Filipič si je štirikrat povrnil stroške bivanja v hotelih, čeprav ni predložil pravih dokazov. Sam je priznal, da je enkrat prespal pri prijateljih, a kljub temu predložil račun.

»Ko kršitve ugotovimo, kršitelje običajno opozorimo in jih pozovemo, naj denar vrnejo. Če tega ne želijo, potem z njimi začnemo postopek ugotavljanja upravičenosti ali neupravičenosti porabe teh sredstev, na koncu pa ministrstvo ta denar izterja,« je za TV Slovenija pojasnil generalni sekretar na zunanjem ministrstvu Stanislav Vidovič.

Vračanje po diplomatsko

A denar se na ministrstvu za zunanje zadeve vrača na precej čuden način. Stabejeva, ki je kar na lastno pest unovčila ček za 5000 evrov in denar nakazala na svoj račun, bo vrnila skupaj vsega nekaj manj kot 2000 evrov. Ostalo naj bi obrazložila s povečanimi stroški za reprezentanco.

»Zdaj se govori o nekih kršitvah in se sprašujem, zakaj sedaj se, vedno pa ne.« Bojan Grobovšek

Potne stroške v višini 4500 evrov je obrazložil tudi Aleksander Geržina, veleposlanik na Dunaju.Delo med njegovim službovanjem na Dunaju med letoma 2009 in 2013 naj bi bilo izjemno dinamično in je moral na številne dogodke sam, tudi zunaj delovnega časa.

»Posebej ureditev manjšinskega vprašanja je zahtevala prisotnost veleposlanika na številnih pogovorih, srečanjih in pogajanjih. Tako na Dunaju, v Celovcu kot tudi v Ljubljani,« je zapisal Geržina in dodal, da za vsa ta srečanja službenega vozila ni mogel koristiti.

Pokvarjen avto

Kot je pojasnil, se je službeni avto kvaril tako rekoč mesečno in ga preprosto ni želel voziti sam – ob prihodu njegovega naslednika, leta 2013, so avtomobil tudi zamenjali. Poleg tega je imel njegov voznik preveliko število nadur še iz časov predhodnika na veleposlaniškem mestu, teh pa mu zaradi varčevalnih ukrepov niso mogli več izplačevati. Če povzamemo na kratko: ker se je država odločila varčevati, je veleposlanik rešil zadevo tako, da je še malo več zapravil.

Predsednik slovenskega društva za mednarodne odnose Bojan Grobovšek poročilo pozdravlja, »če se bo iz tega, kar se zdaj dogaja, izcimilo to, da se na ministrstvu vzpostavi sistem pozitivnih in negativnih sankcij«. Ob tem je dodal, da mu ni jasno, kako je do takih kršitev lahko prišlo, če morajo vsa predstavništva mesečno oddajati finančna poročila.

Zanimivosti

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo

hot dog, pivo, inter miami
Pred Messijevim stadionom

(Video) Je to najdražji hot dog na svetu?

ogledalo
Dober začetek dneva

Zdrave jutranje navade bodo življenje spremenile na bolje