Nove uradne številke napovedanih prihodov beguncev v Nemčijo naj bi objavili v sredo, a Handelsblat je danes poročal, da bo to število po novem znašalo 750.000. Če bodo nemške oblasti to potrdile, bo to za Nemčijo letni rekord, ki bo precej presegel prejšnji vrhunec leta 1992, ko je Nemčija odprla vrata beguncem, ki so bežali pred vojnami na območju nekdanje Jugoslavije.
Nemčija se letos spopada z drastičnim porastom števila prošenj za azil, saj jih je doslej prejela že okoli 200.000, kar je toliko kot lani v celotnem letu. Zato ima Nemčija vse več težav pri nastanitvi vseh teh beguncev. Kot začasna zatočišča so uporabili tudi šotore in šole, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Gospodarsko močna Nemčija je glavna evropska destinacija za begunce. Lani je vsak tretji begunec v EU za azil zaprosil v Nemčiji. Druga najbolj zaželena destinacija je Švedska, ki je lani prejela 13 odstotkov vseh prošenj za azil v EU. Glede na število prebivalcev je Švedska tako prevzela največje breme.
Visoki komisar ZN za begunce Antonio Guterres je danes v intervjuju za nemški Die Welt opozoril, da Nemčija in Švedska ne moreta nositi večino bremena pri sprejemanju beguncev v Evropi. Komisar je pozval k večji solidarnosti drugih evropskih držav, ki da naj prevzamejo del odgovornosti za tiste, ki bežijo pred vojno in preganjanjem. "Na dolgi rok je nevzdržno, da le dve članici EU - Nemčija in Švedska - sprejemata večino beguncev," je povedal Guterres.
"Vse države v Evropi imajo moralno odgovornost, da jih sprejmejo, in jasno zakonsko obvezo, da jih zaščitijo," je dodal komisar.