Svet

Rusija spet izziva

U.K.
21. 5. 2015, 18.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Britanski mediji so objavili fotografijo ruskega vohunskega letala, ki je preletelo britanski zračni prostor. Gre še za eno iz vrste provokacij, ki so si jih v zadnjem času v odnosu z Veliko Britanijo privoščili Rusi. Napetost med državama vsekakor narašča.

Wikipedija

Odnosi med Rusijo in Zahodom čedalje bolj spominjajo na hladno vojno. Pred časom so recimo Rusi pokazali mišice, ko so z vojaškimi ladjami prekoračili britansko morje, pred kratkim pa so imeli tudi skupne vojaške vaje s Kitajci, katerih namen je bil prav gotovo, da pokažejo, da se niti Rusija niti Kitajska ne bojita Zahoda.

Facebook

»Letelo je precej nizko in vprašal sem se, ali bi smelo biti tukaj.«

Seveda zahodni mediji pišejo o provokacijah Rusije, a smo lahko prepričani, da vohunska letala zahodnih zaveznikov nenehno preletavajo ruski zračni prostor, vohunske agencije obeh strani pa neumorno zbirajo informacije. Kakorkoli že, rusko vohunsko letalo Antonov An-30 je fotografiral Steve Bradley (41) iz Lancashira. Steve je nenadoma opazil letalo, ki je letelo čisto nizko, in uspelo mu je posneti nekaj fotografij. »Priznam, da me je bilo kar malo strah,« je povedal, »letelo je precej nizko in vprašal sem se, ali bi sploh smelo biti tukaj. Nato sem skočil po aparat in uspelo mi je posneti nekaj dobrih fotografij.« Fotografije prikazujejo vohunsko letalo, na katerem je pet visokoresolucijskih kamer. To pa seveda ni prvi primer, da so se ruska vohunska letala približala britanskemu zračnemu prostoru. V zadnjih mesecih naj bi jih opazili vsaj šest, v začetku tega meseca pa sta vzletela britanska lovca tipa RAF typhoon in prestregla dva ruska bombnika, ki sta bil usmerjena proti Veliki Britaniji. Glavno vprašanje je, kaj je zadnje vohunsko letalo počelo v Lancashiru. Skoraj gotovo je, da je nadziralo Menwith Hill, visokotehnološko postajo Nata, in tovarno vojaških letal BAE Systems. Oboje se nahaja v bližini Lancashira. In nato se poraja vprašanje, kaj Velika Britanija »kuha« na teh dveh postajah, da sta tako zanimivi za Ruse. Velika Britanija sicer ima dogovor z Rusijo, da določena letala lahko vstopijo v britanski prostor pod nadzorom, a za zdaj ni znano, ali je bil to eden od dogovorjenih preletov ali ne. Pri vseh kriznih žariščih po svetu se lahko upravičeno vprašamo, ali so se veliki igralci, kot so ZDA, Rusija, Kitajska, Indija, ne nazadnje tudi Velika Britanija in tako naprej, že vpletli v skrito vojno. Ali še huje – da ta traja že leta.