V govoru v Londonu je Cameron predstavil nov predlog o nadzoru migracij, ki bo eden od zakonov, ki ga bo kraljica Elizabeta II. prihodnji teden predstavila v govoru, v katerem bo v parlamentu predstavila zakonodajni program nove Cameronove vlade.
Med drugim naj bi nezakonito delo postalo kaznivo dejanje, kar bi policiji omogočilo, da bi nezakonitim delavcem zasegli plače in povečali pritisk na podjetja, ki jih najemajo.
Obljubil je, da bodo z zakonom in širšo akcijo končali prakso "hiš, polnih nezakonitih priseljencev", končali z zavlačevanjem pri deportaciji nezakonitih delavcev ter "Britancem dali veščine, da bodo lahko opravljali dela, ki jih potrebuje Velika Britanija", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Statistični urad je medtem danes sporočil, da je dolgoročna neto migracija - razlika med številom ljudi, ki se priselijo v Veliko Britanijo, in tistimi, ki se izselijo - v državi lani narasla za 52 odstotkov na 318.000 ljudi, medtem ko je leta 2013 znašala 209.000.
V četrtletnem poročilu so dodali, da gre za nekaj tisoč manj priseljencev kot junija leta 2005, ko je bilo njihovo število najvišja - 320.000.
V Veliko Britanijo je sicer lani imigriralo 641.000 ljudi, leta 2013 pa 526.000.
Pri tem je prišlo do statistično pomembnega porasta priseljencev iz drugih članic Evropske unije - za 67.000 na 268.000 - in držav, ki niso članice EU, in sicer za 42.000 na 290.000.
Podatki krepijo pritisk na Camerona, ki je obljubil, da bo do volitev, ki so bile 7. maja in na katerih so njegovi konservativci prepričljivo zmagali, letno neto migracijo zmanjšal pod 100.000.
Cameron je dejal, da danes objavljene številke kažejo, "kako daleč morajo iti, da dosežejo cilj" in obljubil nadaljnje odločne napore pri doseganju tega cilja.
Ponovil je tudi obljubo, da bodo omejili pravico delavcev iz EU, da bi lahko zahtevali nadomestilo zaradi brezposelnosti ali socialne prejemke, ki pa je v okviru pravil o svobodi gibanja v EU sporna.
Cameron je že pred časom obljubil, da bo z EU na novo izpogajal pogoje članstva Velike Britanije v EU pred referendumom o članstvu, ki naj bi ga pripravili najpozneje do konca leta 2017, morbiti pa že naslednje leto. Pogovore o tem bo s kolegi iz EU začel v petek na vrhu EU in šestih vzhodnih sosed v Rigi.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je že izrazil pripravljenost na pogajanja s Cameronom, ob tem pa vztrajal, da se ne bodo pogajali o ključnih načelih, kot je svoboda gibanja.
Cameron je danes dejal, da podpira svobodo gibanja, da pa lahko "v okviru pravil svobode gibanja pomenijo nacionalni sistemi socialnih prejemkov nenamerno vzpodbudo za velika selitvena gibanja". Zato bo "absolutna zahteva" Londona omejitev socialnih prejemkov za delavce iz članic EU, je dodal.
Ocenil je še, da bi nenadzorovana imigracija škodila britanskemu trgu dela in znižala plače.