Svet

Število smrtnih žrtev potresa preseglo 1100

STA/J.P.
25. 4. 2015, 10.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Uničujoč potres, ki je danes prizadel Nepal, je po zadnjih podatkih nepalske policije zahteval 1170 smrtnih žrtev. Kot je sporočil tiskovni predstavnik nepalske policije Kamal Singh Bam, utegne število mrtvih še narasti, saj so številni ljudje še ujeti pod ruševinami.

Arhiv Svet24

Največ žrtev, 634, je potres zahteval v katmandujski kotlini, najmanj 300 pa še v prestolnici Katmandu.

Žarišče potresa je bilo 81 kilometrov severozahodno od nepalskega glavnega mesta, in sicer 15 kilometrov pod površjem Zemlje, tresenje tal pa je bilo močno tudi v sosednjih državah. V Indiji, Bangladešu in Tibetu je umrlo več deset ljudi, med njimi najmanj 20 v Indiji. V Tibetu pa je po poročanju kitajske tiskovne agencije Xinhua življenje izgubilo 13 ljudi, med njimi 83-letnica, katere hiša se je porušila v potresu.

Potres je v Himalaji sprožil več plazov. Med njimi je eden zasul bazni tabor, kjer je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 13 ljudi, med katerimi so tudi tuji planinci. Številne pohodnike še pogrešajo, zato se iskalna akcija nadaljuje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V Nepalu je sicer trenutno vrhunec pohodniške in alpinistične sezone, zaradi česar je v tej himalajski državi na tisoče tujih turistov. 

Potres je v Himalaji sprožil več plazov. Med njimi je eden zasul bazni tabor, kjer je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 13 ljudi, med katerimi so tudi tuji planinci. 

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP gre za najhujšo naravno nesrečo v Nepalu, kjer so potresi sicer pogosti, v zadnjih 80 letih. Dolina Katmanduja leži na tektonski prelomnici. Leta 1934 je mesto stresel potres z magnitudo 8,4, ki je uničil več kot 80.000 hiš ter po podatkih Združenih narodov terjal 8500 življenj.

Kot sta za STA povedala Primož in Neža Podobnik, Slovenca, ki že tri leta živita v Pokhari, kakih 70 kilometrov oddaljeni od žarišča, je bil potres zelo močan in dolg, popotresnih sunkov pa ne štejejo več. 

"Zelo močno se je treslo in tudi zelo dolgo. Z enoletno hčerko sva ravno spali in ko se je streslo, sem jo pograbila in kar bosa stekla ven. Na travniku za hišo so se zbrali tudi ostali sosedje. Na srečo je naša stavba novejše gradnje in precej trdna, tako da ni bila poškodovana," je povedala Neža Kodrič Podobnik. 

Njen mož Primož, ki v Pokhari dela kot profesionalni jadralni padalec, je bil medtem na vzletišču nad mestom. "Ves hrib se je stresel, bilo je zelo nenavadno. Takoj sem pogledal proti mestu in naši hiši, saj sem se zbal, da se bodo stavbe začele rušiti," je pojasnil.

Od takrat se ves čas trese, popotresnih sunkov ne štejejo več. Tudi med pogovorom za STA po Skypu je morala mlada družina zapustiti stanovanje, saj so doživeli nov sunek.

Potres v Pokhari, ki leži okoli 150 kilometrov zahodno od Katmanduja, sicer ni povzročil večje škode. "Videl sem, da se je porušila starejša slabo grajena hiša, iz katere so nato reševali ljudi," je povedal Podobnik. V revnejših predelih mesta je po njegovi oceni več škode, a najhuje je v Katmanduju z okolico.

"Potres sem pravzaprav pričakovala. Nedavno sem namreč v časniku Kathmandu Post brala, da državo približno vsakih 30 let strese močan potres in da naj bi se to zgodilo v kratkem," je še povedala Kodrič Podobnikova.

Zdaj jih čaka noč, ki verjetno ne bo prinesla lahkega spanca. Niso se še odločili, kje bodo spali. Temperature v Pokhari trenutno dosegajo do 30 stopinj Celzija podnevi, ponoči pa se spustijo pod 15 stopinj.