»Ti rdeči pohabljenec, pokveka, ne bo ti uspelo, narod več ne verjame v sovraštvo in laži /…/ Prodanec, si brez sramu. Sama sicer ne verjamem, sem pa slišala, da te je nekdo hotel pred kratkim pihnit. Upam, da mu bo naslednjič uspelo …« To je samo del grozilnega pisma, ki ga je prejel naš novinar od zagrizene privrženke Janeza Janše.
Tovrstne grožnje so sicer zelo pogoste. Zadevo smo predali pristojnim organom, smo pa kopijo pisma poslali tudi grafologinji in osebni svetovalki Editi Tomić (www.osebnarast.si), ki je za nas orisala značilnosti avtorice pisma.
Zapisala je: »Na podlagi analize rokopisa je razvidno, da je oseba zelo inteligentna. Vendar pa je prisotna tudi zmešnjava interesov. Razvidne so jeza in zamere. Ravno tako ima sposobnost prepričevanja drugih, da so njene ugotovitve edino resnične, in pri tem tudi trmasto vztraja. Prisotna je trma in pa ljubosumje. Je introvertirana, vendar svoje mnenje izraža direktno. Razvidna je želja po spremembah na vseh področjih, tako poslovnem kot osebnem. Kritike ne sprejema. Je pa vidna utrujenost in zaskrbljenost – pesimizem. Želja po vpletenosti v dogajanje. Ima kreativne sposobnosti, prisotna pa je tudi naivnost, kajti informacij ne preverja in jim slepo zaupa. Ima visoke cilje. Vsekakor je oseba dober planer in analitik. Rada v središču pozornosti – opažena. Razvit je tudi sarkazem – zna špikniti. Zamera in jeza ter občutek strahu pred izpostavljanjem imajo negativen prizvok pri osebi, ki je zelo kreativna in inteligentna.«
Grožnje med poslanci
Ne le novinarji, tudi poslanke in poslanci so deležni raznoraznih pritiskov. Število groženj se poveča ob sprejemanju sprememb, ki imajo ideološko ozadje. Tako je bilo na primer ob sprejemanju sprememb zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, tukaj so bili na udaru zagovorniki zakona, med njimi Luka Mesec. Tudi sodni proces Patria je med tistimi, zaradi katerega so, kot v primeru grožnje našemu novinarju, ljudje izlivali gnev po vseh, ki so v javnosti karkoli povedali o tem. Iz poslanske skupine SD so o grožnjah njihovim predstavnikom ljudstva zapisali: »Poslanke in poslanci so preko osebnih pogovorov izpostavljeni žaljivkam in komuniciranju, ki z osnovami kulture in primernega izražanja nimajo nič skupnega.« V poslanski skupini ZaAB so zapisali, da so tudi njihovi poslanci prejemali grožnje in da te vedno prijavijo ustreznim organom.
Politika je pač umazana in njeni privrženci ne izbirajo sredstev za dosego svojih ciljev.
Bomba pred sodiščem
Verjetno ne gre za naključje, da je samo dan po uradno znani sodbi ustavnega sodišča v primeru Patria, na dan, ko je v ponovnem sojenju v tem istem primeru postalo znano, da bo nova sodnica Tanja Lombar Jenko, in na dan izrednega shoda zmage upanja, pravice in resnice v organizaciji Odbora 2014, nekdo sporočil, da je na sodišču podtaknil bombo. Policija na srečo ni našla nikakršnih nevarnih sredstev.
Politika je pač umazana in njeni privrženci ne izbirajo sredstev za dosego svojih ciljev. A živimo v demokraciji in pri nas velja svoboda govora. Zato se bodo morali tudi tisti najbolj radikalno misleči pač navaditi, da njihovo mnenje ni edino pravilno. Včasih je treba preprosto stopiti korak nazaj in na zadevo pogledati od daleč.