Tožnica ni vložila tožbe proti proizvajalcu spornih vsadkov, francoskemu podjetju PIP, temveč proti podjetju za certificiranje TÜV Rheinland, ki je vsadkom podelil certifikat, da gre za varen izdelek, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Razkritje pred petimi leti, da je PIP za vsadke uporabljal industrijski silikon, je sprožilo preplah po vsem svetu, saj naj bi imelo sporne vsadke več kot pol milijona žensk, od tega več kot 5000 v Nemčiji.
Ženske ne morejo tožiti francoskega podjetja, ker ne obstaja več. Njihovi odvetniki so se zato spravili na druge tarče.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
"Vse, kar želim, je pravica," je dejal 65-letna tožnica na sodišču v Karlsruheju. Sporna vsadka je dobila leta 2008, ko so ji operativno odstranili obe dojki. Leta 2012 so ji neustrezna vsadka odstranili in ju zamenjali z varnima.
Njena tožba proti TÜV Rheinland, v kateri je zahtevala 40.000 evrov odškodnine, je bila zavrnjena na prvi stopnji, prav tako je bila zavrnjena pritožba. TÜV Rheinland, proti kateremu je bilo vloženih še okoli deset podobnih zahtevkov, zavrača odgovornost.
Nemško vrhovno sodišče se je zdaj obrnilo na Sodišče EU, ker da gre za razlago evropske zakonodaje. Sodišče v Luxembourgu bo moralo odgovoriti na vprašanje, kakšno odgovornost nosi podjetje, ki preizkuša izdelke.