Slovenija

Sum korupcije: Razpis pisan na kožo samo založbi Beletrina

Luka Tetičkovič
9. 4. 2015, 16.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ministrstvo za kulturo je objavilo razpis za podporo portalu e-knjig. Pogoje zanj izpolnjuje en sam prijavitelj, založba Beletrina, kar po pisanju Dnevnika poraja sum korupcije. Nekdanja Študentska založba se je lani iz okrilja Študentske organizacije Univerze v Ljubljani pozasebila v založbo Beletrina, prisrčen odnos med organizacijama ostaja.

Mediaspeed

Objava iz več razlogov zbuja dvome o pametni porabi javnih sredstev in poraja sum možnega koruptnega ravnanja ministrstva. Razpis, ki je na letni ravni vreden 70.000 evrov in bo podprl program informacijske podpore spletni knjigarni in knjižnici e-knjig, je namreč pisan na kožo enemu samemu potencialnemu prijavitelju, založbi Beletrina z njenim portalom Biblos, ugotavlja Dnevnik.

Velja omeniti, da je prisotnost Štegra v programskem svetu Tribune pravnoformalno kršitev internih aktov ŠOUL, saj to mesto pripada Študentski založbi, ki pa ne obstaja več. 

Beletrinine samozaposlitve na javni račun

Nekdanja Študentska založba, ki jo vodita direktor in urednik Mitja Čander ter strokovni vodja Aleš Šteger, ima očitno do potankosti izdelane strategije, kako z lobističnimi stiki pridobivati simpatije javnih jasli. Pred letom so se osamosvojili izpod okrilja ŠOUL in tako končali tradicijo Študentske založbe, ki je nekoč izdajala predvsem tržno nezanimivo strokovno literaturo, komentira Mojca Žerak iz študentske skupine Iskra. Tiskovna predstavnica ŠOUL Nina Finžgar je nasprotnega mnenja: »Študentska založba se je v preteklosti pogosto soočala z izpadom dohodkov s strani javnih in drugih razpisov zaradi ustanoviteljstva ŠOU v Ljubljani. V dobrobit razvoja in delovanja založbe smo se tako sporazumno odločili za prenos ustanoviteljskih pravic, pod pogoji, da založba še vedno zagotavlja dejavnost, za katero je bila ustanovljena.«

Učinkovito lobiranje?

Kljub temu da se je ŠOUL lani odrekla soustanoviteljstvu v Beletrini, ji je v letu 2014 še vedno namenjala 70.000 evrov dodatnih sredstev za festival Poezije in vino, projekt Štegra, ki poteka na Ptuju. Spomnimo, ŠOUL že več let izvaja varčevalne reze v svojih zavodih, ki niso v prisrčnih odnosih z vladajočimi študentskimi klikami – med temi prednjači skupina Modro za študente, iz vrst katere prihaja tudi aktualni predsednik ŠOUL Rok Likovič. Prisrčnost med Likovičem in Štegrom se ni kronala le z pozasebitvijo Študentske založbe, Beletrini je Likovič tudi letos iz proračuna namenil štiri tisočake in pri tem zavrnil opozicijski amandma, po katerem bi ta denar raje šel Radiu Študent. Domneva se, da je Šteger kliki Modrih vrnil uslugo, ko je na programskem svetu stalne dejavnosti ŠOUL – časopisa Tribuna s svojim glasom prispeval k imenovanju Ane Pavlič, ki ni imela podpore Tribuninih sodelavcev, zaradi česar so ti že kolektivno zapustili to stalno dejavnost. Iz katerega kadrovskega bazena bo Pavličeva črpala nove sodelavce, ni jasno, niti kdaj, saj je trenutno zaposlena s pripravo civilnih tožb zaradi javnih kritik nekdanjega kolektiva, za katere meni, da so bile sprožene z namenom razžalitve.

Kljub temu da se je ŠOUL lani odrekla soustanoviteljstvu v Beletrini, ji je v letu 2014 še vedno namenjala 70.000 evrov dodatnih sredstev za festival Poezije in vino, projekt Štegra, ki poteka na Ptuju. 

Velja omeniti, da je prisotnost Štegra v programskem svetu Tribune pravnoformalno kršitev internih aktov ŠOUL, saj to mesto pripada Študentski založbi, ki pa ne obstaja več. ŠOUL trdi nasprotno, z Beletrino so podpisali pogodbo o sodelovanju in v njej zapisali, da je ta še vedno del družine ŠOUL, čeprav je ta z izstopom iz soustanoviteljstva izgubila vse predstavnike v njenem svetu zavoda. »Študentska založba se je v lanskem letu sicer preimenovala v Založbo Beletrina, vendar gre neizpodbitno za isto pravno osebo,« meni Finžgarjeva.