Svet

Putin in Obama se ne strinajta

STA/M.J.
18. 6. 2013, 10.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Ameriški predsednik Barack Obama in njegov ruski kolega Vladimir Putin sta ob robu vrha skupine G8 na Severnem Irskem izrazila različna mnenja glede reševanja krize v Siriji, a obenem obljubila nadaljevanje naporov za mirovno konferenco v Ženevi.

Reuters

Govorila sta tudi o sodelovanju držav na področju gospodarstva in boja proti terorizmu. Predsednika Rusije in ZDA sta se v ponedeljek srečala nekaj dni potem, ko je Bela hiša namignila, da bo začela oboroževati sirske opozicijske upornike, ki se borijo proti sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu, tesnemu ruskemu zavezniku.

Obama in Putin nista skrivala dejstva, da sta glede Sirije odtujena in da ne zmoreta najti soglasja o usodi Asada, a sta delovala pripravljena, da različna stališča glede sirske krize ne bi še bolj ohladila ameriško-ruskih odnosov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Napovedala sta, da se bosta 3. in 4. septembra sestala na rusko-ameriškem vrhu v Moskvi in s tem razširila že prej napovedano srečanje, ki vključuje tudi vrh držav G20.

Na dvostranskem srečanju sta govorila tudi o sodelovanju na gospodarskem področju in v boju proti terorizmu in se dogovorila o oživitvi zamrznjenega sporazuma, ki zagotavlja varnost jedrskih in radioaktivnih snovi na področju nekdanje Sovjetske zveze.

A glede Sirije razlike ostajajo očitne. "Najina stališča sicer niso soglasna, a vsi si želimo končanje nasilja v Siriji in konec naraščanja števila žrtev," je dejal Putin, ki pa se je obregnil ob ameriške načrte za oboroževanje upornikov. Obenem je dejal, da sta se sporazumela, da se mora krvava državljanska vojna končati miroljubno in z mirovnimi pogovori.

Obama je prav tako priznal, da imata s Putinom različne poglede. "Imava pa interes za zmanjšanje nasilja, zavarovanje kemičnega orožja in za zagotavljanje, da se tovrstno orožje ne bo uporabilo ali širilo. Krizo pa želiva poskusiti rešiti s političnimi napori, če je možno, zato bova najinim ekipam naročila, naj nadaljujejo napore v smeri mirovne konference v Ženevi," je dejal ameriški predsednik.

Na splošno je na vrhu skupine G8 prišlo do izraza, da so stališča in vrednote Rusije vedno bolj v navzkrižju z ostalimi zahodnimi članicami, kar poraja vprašanja o članstvu Rusije v tej skupini.

Na prvi dan vrha je francoski predsednik Francois Hollande ponovil nesporazume z Rusijo glede Sirije, kanadski premier Stephen Harper pa je dejal, da Putin ne spada v G8, ker podpira "brutalneže Asadovega režima". "Bodimo iskreni, gre za G7 plus Rusijo," je dejal Harper.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja