Svet

Zaradi dražjega avtobusa z molotovkami nad parlament

STA / S.R.
18. 6. 2013, 09.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V Braziliji je v ponedeljek približno 200.000 ljudi zasedlo ulice mest zaradi slabega gospodarjenja in korupcije, ki vlada v državi. Shodi so potekali v več mestih, med drugim v Sao Paolu, Rio de Janeiru in Brasilii.

Reuters
Brazilijo je zajel val protestov.

Sprožilec protestov je bilo zvišanje cen avtobusnih prevozov na začetku meseca. V brazilski prestolnici je demonstrantom uspelo celo zasesti dele strehe brazilskega parlamenta, V Sao Paulu so blokirali most, v Riu pa je sprva miroljubno protestiralo približno 100.000 ljudi, a je kasneje prišlo do izgredov, ko so nekateri zamaskirani izgredniki poskušali zažgati poslopje regionalnega parlamenta, proti poslopju metali kamenje in molotovke. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa je bilo v napadih več sto izgrednikov ranjenih več policistov.

Protesti so se začeli po zvišanju cen avtobusov.

V poslopju regionalnega parlamenta so se zabarikadirali uradniki, predsednik parlamenta Paulo Mello pa je napade na poslopje označil za "teroristična dejanja".

Protesti so se začeli po zvišanju cen avtobusov, sedaj pa so se usmerili tudi proti več milijard ameriških dolarjev vrednim izdatkom za nogometno svetovno prvenstvo, ki bo prihodnje leto, in za olimpijske igre v letu 2016.

"Konec korupcije" in "Za boljšo Brazilijo", je med drugim pisalo na napisih demonstrantov, pojavili pa so se tudi pozivi k večjim izdatkom za šolstvo in zdravstvo.

V Brasilii je več sto protestnikov zasedlo vmesno streho nacionalnega parlamenta. V Portu Alegre je na ulice prišlo približno 10.000 ljudi, med shodom pa je bil zažgan avtobus. V Sao Paulu se je protesta udeležilo več kot 60.000 ljudi, protestni shodi pa so potekali med drugim tudi v Salvadorju, Belemu, Recifeju in Belo Horizonteju.

Brazilska predsednica Dilma Rousseff je v prvem odzivu poudarila, da so "miroljubne demonstracije" legitimne in spadajo v demokracijo.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu