Po tednu dni, ko je Branka Kolarja, vodjo mariborskega akvarija-terarija, med delom ugriznila strupena kača, ga je obiskal novinar časnika Večer. Za srečanje sta izkoristila trenutke, ko je Kolar prišel uredit najnujnejše v svoji pisarni. Sicer je še vedno na bolniškem dopustu, s povitim prstom, ki je bil tarča strupenega ugriza. »Za trenutek sem bil nepazljiv,« pripoveduje, kaj je bilo krivo za nesrečo. Ko je končal čiščenje terarija, v katerem živijo tri stepske klopotače, si je snel zaščitne rokavice, da bi lažje zaprl drsna steklena vrata. S kazalcem je prijel vrata tako, da je prst deloma potisnil v terarij. In takrat se je zgodilo. V hipu. Kača, ki zelo dobro zaznava toploto potencialnega plena, ga je bliskovito napadla.
Kače dobijo hrano na tri tedne
»Vedno delamo z neprebojnimi zaščitnimi rokavicami. Vse smo že opravili – odstranili iztrebke, levke, zalili rože. Živali niso kazale nobene agresije. Kača pa je bila verjetno že lačna, saj je bilo čez dva dni načrtovano hranjenje, ki so ga kače deležne na tri tedne,« pripoveduje Kolar. Njegova prva misel po kačjem ugrizu je bila, da je treba najprej zapreti terarij. Nato si je spral rano, vedel je, da je to prvi ukrep, strup se namreč pogosto razlije tudi mimo mesta ugriza in nato steka v rano. Kolarjevi sodelavci pa so že poklicali reševalce. Takšna dela v terariju vedno opravljajo v parih prav zaradi varnosti. »Tudi če te zagrabi piton, se ga sam ne rešiš,« slikovito razloži, kaj bi se tudi lahko zgodilo, a se na srečo še ni.
V prst zasadila le enega od strupnikov
Kolarja so najprej odpeljali v UKC Maribor, kjer pa, kot smo že poročali, nimajo protistrupa ob ugrizu eksotičnih kač, imajo pa na zalogi protistrup ob ugrizu modrasov in gadov. Serume za tujerodne strupenjače hranijo samo v UKC Ljubljana, zato je Kolar moral čim prej do tamkajšnjega Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo. Ker sistem nujne helikopterske medicinske pomoči v Sloveniji še vedno ni primerno urejen, je bila najhitrejša pot z reševalnim vozilom, ki ga je spremljala policija, ki je usmerjala promet. Kolar je imel tudi nekaj sreče, saj je kača v prst zasadila le enega od svojih strupnikov in tako v rano ni spustila vsega svojega strupa. Kljub temu je bilo zelo boleče. Opisuje, da ga je kljub protibolečinski terapiji prst bolel, kot bi ga ves čas držal v žarečem oglju. V Ljubljani so mu najprej vbrizgali testni odmerek seruma, da bi preverili alergijsko reakcijo. Ker je ni bilo, je lahko prejel še šest odmerkov protistrupa. Ves dan mu je prek ene infuzije v kri tekel protistrup, prek druge pa protibolečinska terapija.
Kolar poskrbel za nabavo seruma, ki ga je rešil
Ironija je, da je prav Kolar pred leti poskrbel, da je ljubljanski UKC nabavil zanesljive protistrupe. In zdaj je bil prvi uporabnik enega izmed njih. Kače imajo različne strupe, zato so tudi serumi različni. Odmerek stane med tisoč in 4500 evri, vsaka tri leta jih morajo zamenjati. Ker je tovrstnih ugrizov kač zelo malo – ta je bil šele tretji – imajo serume le v UKC Ljubljana.
Kdaj prenova akvarija-terarija?
Še nikoli v Akvariju-terariju Maribor niso imeli kakšne druge nesreče z živalmi. Tokratni dogodek tudi ni povezan s slabimi razmerami, v katerih delajo, je prepričan Kolar. Pove, da že 40 let na enak način zapira ta vrata terarija. Zdaj razmišljajo o drugačnem sistemu zapiranja, da se takšen napad ne bi ponovil. »Že leta opozarjam, da razmere niso dobre. Ampak ta nezgoda ni povezana s tem,« poudari. Opozori pa, da bi lahko prišlo do delovne nesreče pri akvarijih. »Akvariji so stari 71 let. Pod njimi so betonski podesti, ki jih držijo. Ampak zaradi vlage so že zelo dotrajani, akvarije drži samo še armirano železo, betona praktično ni več,« opiše Kolar. Boji se, da bo kakšen akvarij lepega dne padel s teh nosilcev. Kaj bi se zgodilo, če bi teh nekaj ton padlo na koga od zaposlenih, ne upa niti pomisliti.
Da je prenova Akvarija-terarija Maribor več kot potrebna, je znano že leta. O novi stavbi je razmišljalo že več županov. »Še letos naj bi uredili drenažo, ker nam je zamakalo zaradi meteornih vod, pa tudi te podeste za akvarije. Tretjina, kjer je v akvarijih morska voda, je že urejena. Ostali dve tretjini naj bi bili še letos,« optimistično napoveduje Kolar, sodelujoč tudi v projektni skupini, ki načrtuje projekt novega akvarija-terarija.