SDS je tik pred začetkom 73. izredne seje DZ umaknil predlog za posvetovalni referendum o priznanju Palestine, ki ga je vložil v ponedeljek. Med sejo pa je stranka vložila nov predlog za posvetovalni referendum. O njem je že odločal odbor DZ za zunanjo politiko, ki ni podprl mnenja, da je predlog za razpis referenduma primeren.
Predlog SDS sedaj poslanci obravnavajo na 74. izredni seji DZ. Po koncu seje pa naj bi se nadaljevala prekinjena 73. seja DZ o priznanju Palestine.
"Posvetovalni referendum se razpiše zato, da se ga nato tudi izvede in se vpraša državljane, kaj menijo o določenem vprašanju, ki se tiče dela prebivalstva oziroma celotne države," je povedala Klakočar Zupančič. Dodala je, da se bo kot predsednica DZ trudila, da bodo vsi instituti uporabljeni in izvrševani v skladu z njihovim pravim namenom.
Pri tem je pojasnila, da je predsednik opozicijske stranke SDS Janez Janša večkrat dejal, da pri predlogu o posvetovalnem referendumu za priznanje Palestine ne gre ugotavljanje volje volivcev, ampak za zavlačevanje postopka priznanja.
"Torej je jasno, da je bil institut posvetovalnega referenduma zlorabljen in take zlorabe moramo ustaviti," je poudarila. V luči tega se je tudi zavezala, da bo na komisijo za poslovnik naslovila predlog, da se poslovniška določba glede posvetovalnega referenduma črta oziroma nadomesti z ustreznejšo dikcijo.
"Naj pa še povem, da obstajajo tudi različne interpretacije te določbe. Nekateri pravniki jo razumejo tako, da je treba predlog za razpis posvetovalnega referenduma v 30 dneh uvrstiti na dnevni red seje državnega zbora, nekateri pa, in tako se je do sedaj interpretiralo, da mora pač predlog 30 dni ležati v predalu," je dodala.
V primeru, da bo opozicija glede posvetovalnega referenduma uporabila pravna sredstva na ustavnem sodišču, pa je Klakočar Zupančič zatrdila, da bo odločitev sodišča spoštovala.