Festivala Poletje v Ankaranu letos ne bo. Ne le koncertov, ki jih je občina odpovedala, pač pa niti drugih prireditev, prejšnja poletja umeščenih pod Valdoltro ter včasih na Študenta in Sveto Katarino. Če se bodo novi najemniki občinskih gostinskih lokalov, ki ob kandidiranju za najem lokalov še niso vedeli, da poletnih prireditev ob morju ne bo, odločili, da izpeljejo kakšen dogodek, jih občina pri tem ne bo ovirala.
»Nedorasla in samopašna politika je kulturo utišala«
Da je festival žrtev politike, in ne pomanjkanja financ, je po četrtkovi seji prav tako jasno. Festival je lani občino stal 70 tisoč evrov, letos so zanj v proračunu rezervirali 79.500 evrov. »Ker opozicija ni podprla ustanovitve javnega zavoda, na katerega smo želeli prenesti tudi organizacijo festivala Poletje v Ankaranu in razbremeniti občinske uslužbence, festivala ne bo,« je svetnikom odvrnil župan Gregor Strmčnik. Da ni nastal javni zavod, ki bi prevzel breme z občinskih uslužbencev, župan odkrito krivi opozicijo v občinskem svetu, ki jo sestavlja šest svetnikov Vsi smo Ankaran in Gibanje Svoboda.
Na naše vprašanje, zakaj ob tem zamiži, da mu je ob glasovanju o javnem zavodu odločilni glas odrekla prav njegova ekipa, saj je bila do pripravljenega gradiva o javnem zavodu kritična tudi podžupanja in svetnica italijanske samoupravne skupnosti Martina Angelini, odločilne seje pa se ni niti udeležila, župan zgolj odgovori: »Tudi jaz se sprašujem, zakaj njen glas tolikokrat manjka?« Županova lista Radi imamo Ankaran koalicije ni podpisala z nikomer, dejstvo pa je, da svetniki italijanske samoupravne skupnosti in podžupani običajno stojijo ob strani aktualni oblasti oziroma županu. Brez te podpore in brez glasov opozicije Strmčnik ne more sprejeti niti enega odloka, kaj šele proračun ali akt o ustanovitvi javnega zavoda.
Kazen za opozicijo ali kazen za Ankarančane?
V sporočilu za javnost župan Strmčnik dodaja, da je bila izvedba festivala pod občinsko streho ves čas »začasna rešitev«, saj takšno delo ne spada v delokrog uradnikov, in »da je nedorasla ter samopašna politika letos ankaransko kulturo utišala«. A ni jih malo, ki bi občinsko odločitev in argumente opisali z enakimi besedami. Breda Krašna iz Gibanja Svoboda meni, da bi lahko občina festival izpeljala tudi letos, kot ga je zmogla prejšnja leta. »Nekorektno je opozicijo kriviti, da ne bo Poletja v Ankaranu, ker je denar v proračunu zagotovljen.« Katja Mezek (Vsi smo Ankaran) dodaja, da ob glasovanju o javnem zavodu niso odločali o Poletju v Ankaranu, ampak zgolj o javnem zavodu. »Izcimilo se je, kar smo vedeli že takrat. Opozicija je kriva vsega, župan pa svojih dejanj ne vidi.« Aleksander Pahor (Vsi smo Ankaran) pravi: »Župan misli, da s to potezo kaznuje opozicijo, v resnici pa kaznuje vse občane in obiskovalce naše občine.«
Kako je običajno potekalo organiziranje festivala Poletje v Ankaranu? Program, ki se je dogajal predvsem pod Valdoltro, je večinoma nastajal v oddelku za družbene dejavnosti, ki ga od konca leta 2018 vodi Katja Pišot Maljevac. Glavni operativec na terenu, nenehno v stiku z nastopajočimi, je bil zunanji sodelavec občine Tristan Benedetti. V izvedbi festivala so sodelovali še trije ljudje. Program za letošnje poletje je začel nastajati februarja, običajno pa so se ga lotili že jeseni.
Uradnih izjav v oddelku za družbene dejavnosti ni mogoče dobiti. Breme razočaranj zaradi odpovedi festivala je na svoj hrbet v celoti prevzel kabinet župana.
Nova parkirna mesta za imetnike abonmajev
Če jih je zavod razdvojil, pa so občinski svetniki v četrtek našli soglasje k parkirnim spremembam, ki naj bi izpraznile pločnike v zgornjem delu naselja.
Kmalu bodo smeli le imetniki A- in B-abonmaja parkirati na parkiriščih Srebrničeva – zaklonišče, Vlahovičeva ulica – vzhod, Vlahovičeva ulica – zahod, Bevkova ulica in Regentova ulica 6–10.
Možnost parkiranja na uro za zdaj ni predvidena, niso pa je povsem izključili. Obiskovalci bodo za zdaj morali parkirati drugje, kjer abonma ni obvezen. Nato se bodo, kot jim svetuje župan, sprehodili do svojega gostitelja.