Početje, ki si zasluži kazen

Foto: »Sredi« Ljubljane zraslo divje odlagališče, občina odstranila kar 11 ton odpadkov

S.R.
31. 5. 2024, 10.37
Posodobljeno: 31. 5. 2024, 10.37
Deli članek:

Mestna občina Ljubljana je poskrbela za odvoz gore odpadkov, ki je zaradi brezvestnih ljudi v zadnjem mesecu zrasla na območju Zgornje Šiške. Skupaj so odstranili kar 11 ton raznoraznih smeti.

Sašo Švigelj
Gora odpadkov na območju Rašiške ulice v ljubljanski Zgornji Šiški.

Pred dnevi smo poročali o dramatičnem stanju, nesnagi, ki krasi oziroma je krasila Rašiško ulico v Ljubljani. Tam je namreč več kot mesec dni pred očmi zaprepadenih stanovalcev rasla gora odpadkov. Po navedbah enega od stanovalcev se je vse skupaj začelo, ko je nekdo pred slabima dvema mesecema na prostor ob skupnih kontejnerjih, ki pripadajo več blokom v ulici, odložil nek kos pohištva. Gmota je nato iz dneva v dan postajala večja, pri čemer so stanovalci nemočno opazovali, kako se tam ustavljajo avtomobili, iz katerih so neznanci odlagali nove in nove smeti. Na veliko veselje stanovalcev je za odvoz te svinjarije, ki se je nabirala, zdaj poskrbela občina oziroma javno podjetje Voka Snaga.

Tako na Mestno občino Ljubljana kot na javno podjetje Voka Snaga smo se namreč obrnili za pojasnila o dogajanju. Potrdili so nam, da so bile o zadevi obveščeni tako na JP Voka Snaga kot na Inšpektoratu ljubljanske občine. Po njihovih pojasnilih je šlo za odpadke, odložene na »zemljišču, ki ni v lasti Mestne občine Ljubljana.« Šlo je za »divje odlagališče,« za odpadke pa prav tako nihče ni naročil odvoza. Nesnaga je kot kaže kljub temu pristala na plečih občine. Potrdili so nam namreč tudi, da so v »torek odpeljali več kot 11 ton različnih odpadkov, pretežno kosovnih, in očistili površine.« Po njihovih besedah bo inšpektorat območje Rašiške ulice redno nadziral. »Žal kljub našim storitvam, ki so na voljo, in aktivnemu okoljskemu ozaveščanju, še vedno naletimo na posameznike, ki ravnajo v nasprotju z večino. Menimo, da gre za nespametno početje, ki si zasluži kazen,« so še pojasnili.

Si. R.
Še nedolgo tega se je tukaj nahajala gora odpadkov. Rastje zdaj lahko znova diha, z njim pa tudi stanovalci.

Odvoz za stanovalce brezplačen, le naročiti ga je treba

»Ali stanovalci sploh lahko kaj naredimo ali smo obsojeni na nevarno bivanje s smetmi? Mora res priti do nesreče, ker smeti ležijo že na cesti? Se mora res kakšen otrok poškodovati, da bo nekdo urgiral?« se je denimo še pred dnevi, ko je še vedno stal pred kupom smeti, spraševal eden od stanovalcev. »Sram je lahko vsakega posebej,« je poudaril in se vprašal, kako »razumeti ljudi, ki avto s smetmi namesto na smetišče, kjer je odvoz smeti brezplačen, raje pripeljejo nekomu pred nos?«

Na ljubljanski občini so še enkrat več ponovili, da je odvoz kosovnih odpadkov za meščanke in meščane »enkrat letno brezplačen, le naročiti ga je potrebno prek posebne naročilnice. Za večstanovanjske objekte to stori upravnik. Vsa navodila, vključno s terminom odvoza, uporabniki prejmejo telefonsko po oddaji naročila. «

Pri tem seveda obstajajo nekatera pravila. Kot v družbi Voka Snaga opozarjajo na svojem spletišču, v primeru nepravilnosti, kot so nepravilno zloženi oziroma razvrščeni odpadki, teh ne bodo odpeljali, temveč bodo obvestili inšpekcijske službe. Še huje je to, kadar gre v resnici za divje odlagališče, kot v tem primeru na Rašiški ulici, a so se pristojni vendarle odločili, da počistijo za malomarneži in brezvestneži. Kot nam je namreč pred dnevi pojasnil še eden od stanovalcev, so tam dnevno videvali »več avtomobilov, ki drug za drugim tja vozijo smeti in navlako,« posledično se še delavci Snaga niso mogli prebiti do svojih kontejnerjev.

Sašo Švigelj
Gora odpadkov na območju Rašiške ulice v ljubljanski Zgornji Šiški.

Kaj spada med kosovne odpadke?

Med kosovne odpadke po pojasnilih Mestne občine Ljubljana sodijo kopalniška oprema, leseno in oblazinjeno pohištvo, športni rekviziti, orodje, vrtna oprema iz plastike in lesa, kot so med drugim mize, stoli, senčniki, vzmetnice in preproge, svetila in senčila, veliki gospodinjski aparati in podobni predmeti. Se pa med kosovne odpadke ne sme odlagati »preostanka gospodinjskih odpadkov, gradbenih odpadkov, zemlje, listja in vej, nevarnih odpadkov, avtomobilskih gum in stekla. Večje količine kosovnih odpadkov lahko občani pripeljejo v najbližji zbirni center.«