Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je v uvodni predstavitvi izpostavila, da so pripravo predlogov proračunov za leti 2024 in 2025 močno zaznamovale avgustovske poplave, zaradi česar so bili primorani načrte ustrezno prilagoditi tudi na ministrstvu za pravosodje.
Med institucijami, ki se jim sredstva najbolj znižujejo, je Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij, ki ji predlog sprememb proračuna za prihodnje leto namenja za dobrih 13 milijonov evrov manj sredstev, kot je bilo prvotno načrtovano.
Med pomembnimi prioritetami ministrstva je izpostavila tudi izgradnjo novega moškega zapora v Dobrunjah, ki je načrtovana leta 2025.
Ministrica za pravosodje je zaskrbljena
»Ob trenutnih rezih v proračun nas skrbi nadaljevanje te investicije,« je poudarila ministrica. Izrazila je upanje, da bodo uspeli zagotovili manjkajoča sredstva za izgradnjo, »da ne bi bilo treba zamikati tega velikega projekta«. Se pa zamika investicija v reševanje prostorske problematike ženskega zapora na Igu, zato na ministrstvu skupaj s predstavniki lokalne skupnosti pripravljajo alternativne rešitve, je dodala.
V opoziciji so se v razpravi dotaknili tudi vprašanja varnosti v zaporskem sistemu. V preteklih dneh je v Ljubljani prišlo do pobega zapornika, zato poslanca SDS Dejana Kaloha zanima, kakšne rešitve na ministrstvu pripravljajo za izboljšanje delovnih pogojev pravosodnih policistov. Andreja Hoivika (SDS) pa, zakaj se ministrstvu znižuje proračun za 20 odstotkov, če pa je minister za finance pozval vsa ministrstva, da znižajo proračunske postavke za štiri odstotke.
»Vprašanje pravosodnih policistov je za ministrstvo za pravosodje in Upravo RS za izvrševanje kazenskih sankcij izjemno boleče in pereče. Leta in leta se je tudi to področje zanemarjalo in sedaj smo v kadrovski tempirani bombi,« je poudarila ministrica. Negativna fluktuacija je »izjemna«, saj veliko pravosodnih policistov odhaja na bolje plačana in varnejša delovna mesta, ti odhodi pa se povečujejo predvsem tam, kjer so tudi težave največje, »to je Dob, Koper in Ljubljana«, je dodala.
Ministrica sicer ne vidi povezave med občasnimi pobegi zapornikov in pomanjkanjem pravosodnih policistov, se pa strinja, da so pobegi, ki smo jim priča v zadnjih dneh, skrb vzbujajoči. Kot je dejala, je v zadnjem tednu prišlo do dveh pobegov iz zapora in enega samomora. Tudi med zaporniki se hitro razve, da se število pravosodnih policistov zmanjšuje in da je varnostno stanje ohlapnejše, je menila.
Ukrepi za preprečevanje odhoda pravosodnih policistov
S tem namenom so na ministrstvu pripravili pet ključnih ukrepov za zagotavljanje in preprečevanje odhoda pravosodnih policistov, ob čemer pa še vedno čakajo tudi na celovito reformo sistema plač, ki bo izboljšala njihov položaj in plačilo, je med drugim izpostavila.