Kot so opozorili na Policijski upravi Ljubljana, je v tem času ostalo zapuščenih veliko objektov, ki so jih bili primorani zapustiti lastniki. To seveda pomeni, da je ostalo nezavarovanega veliko premoženja. »Žal se z nezavarovanim premoženjem pojavlja tudi priložnost, da to izkoristijo tatovi,« je dejala tiskovna predstavnica PU Ljubljana Aleksandra Golec, ki je dodala, da so policisti na teh območjih že zaznali sumljive osebe, ki bi lahko imele za bregom kazniva dejanja. Policija je zato na prizadeta območja poslala vse razpoložljive kadre. »Vlagamo ves trud v zavarovanje premoženja ljudi, ki so že tako utrpeli škodo zaradi poplav.«
Policisti bodo nadaljevali s tem načinom dela in tako izvedli vse ukrepe, da zagotovimo varnost. »Pri tem bi se radi zahvalili za sodelovanje občanom in drugim intervencijskim službam, ki so v teh dneh prav tako pomagali pri zagotavljanju varnosti in nas obveščali o pojavu sumljivih oseb. Tudi tako smo vsi skupaj dokazali, da smo s sodelovanjem močnejši,« je še navedla Golec, ki je državljane pozvala, naj, v kolikor opazijo osebe, ki vzbujajo sum, da bi si lahko protipravno prilaščale predmete, o tem takoj obvestijo policijo na št. 113.
Teren še vedno nevaren
Prav tako na policiji pozivajo k previdnosti, če se nahajate na prizadetih območjih. Vodotoki imajo zelo veliko moč, razmere so tako še vedno izredno nevarne. Izjemno nevarne so brežine in območja, kjer je voda odnesla tla, hiše in ceste. V teh primerih ne gre za postopno erozijo, kjer je mogoče predvideti odnašanje zemlje, ampak za nenadno erozijo, ki jo povzročajo ogromne količine vode. Zato svetujejo, naj se ljudje ne zadržujejo na takšnih območjih.
Opozarjajo še, da so ponekod na prizadetih območjih zaradi nevarnosti plazov, posedanj cestišč ali poplav nekatere ceste in mostovi še vedno zaprti. Vse voznike tako pozivajo, naj upoštevajo prometno signalizacijo in navodila policistov. Naj ne vztrajajo z vožnjo, če vidijo, da je cesta poplavljena, ter se po nepotrebnem ne izpostavljajo nevarnosti. Vozniki naj uporabljajo označene obvoze in do odprtja zaprtih odsekov cest teh ne uporabljajo. Obenem ljudi pozivajo, naj na mostovih in cestah, ki so zaradi nevarnosti še vedno zaprte, ne odstranjujejo signalizacije.
Previdno pri sanaciji
Skrb za varnost je nujna tudi pri čiščenju in obnovi prizadetih območij, zato je treba ob previdnosti predvsem upoštevati nasvete pristojnih služb. Posebno previdnost terja sanacija objektov, saj so poplavljeni objekti lahko zelo poškodovani, zato je treba pred vstopom vanje preveriti stanje stavbe in poškodbe na njej.
Prav tako je treba biti previden pri ponovnem priklopu električnih naprav. Nikar ne uživajte hrane, ki je bila poplavljena, temveč jo brez izjeme zavrzite. Pred začetkom čiščenja objektov se ustrezno oblecite, saj je voda, ki je poplavila območja in prostore, onesnažena. V njej so lahko kanalizacijska voda, odpadki, trupla živali, nevarne snovi, ki različno reagirajo v vodi ali ob stiku z drugimi nevarnimi snovmi, večji predmeti, blato, zato se ob odpravljanju posledic nesreč ustrezno oblecite oziroma zaščitite in se po delu temeljito umijte.
Policisti opozarjajo še, da so trenutne razmere v gorah nevarne, poti so mokre in zelo spolzke. Ponekod so poti poškodovane, možni so odlomi in padanje skal. Neurje se je namreč odvijalo tudi v gorah in je tudi tam pustilo posledice. Prebivalcem zato polagajo na dušo, naj nikar ne hodijo v gore.