Enotno potrdilo

Tako vam bodo hitreje pobrali davke

STA/Ž.K.
19. 6. 2023, 12.13
Posodobljeno: 19. 6. 2023, 12.53
Deli članek:

Evropska komisija je danes predstavila predlog direktive, s katerim bi poenostavili postopke obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim predlaga vzpostavitev enotnega digitalnega potrdila o davčnem rezidentstvu. Bruselj predlaga, da bi spremembe začele veljati januarja 2027.

Furs
Slika je simbolična.

Spremembe se nanašajo predvsem na primere, ko morajo vlagatelji, ki so rezidenti ene članice EU, plačati davek na kapitalski dobiček, pridobljen v drugi državi. Da bi preprečili dvojno obdavčitev takšnih posameznikov ali podjetij, so države članice večinoma sklenile dvostranske pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja.

Te pogodbe čezmejnim vlagateljem omogočajo vložitev zahtevka za vračilo preveč plačanega davka, vendar pa so ti postopki pogosto dolgotrajni, dragi in zapleteni. Trenutno se namreč postopki obdavčevanja močno razlikujejo med državami članicami EU, v kateri je več kot 450 različnih obrazcev. Poleg tega prihaja do zlorab tovrstnih postopkov.

Komisija zato predlaga poenostavitev postopkov, kar bo olajšalo delo vlagateljev, finančnih posrednikov in nacionalnih davčnih uradov. Med drugim bi vzpostavili enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu. Tako bi na primer vlagatelji, ki imajo naložbe razpršene po EU, potrebovali zgolj eno digitalno potrdilo za vložitev več zahtevkov za vračilo davka. Pristojne oblasti bi morale potrdilo izdati v enem delovnem dnevu.

Poleg standardnega postopka, ki je v veljavi, bi v skladu s predlogom uvedli še dva hitra postopka. Prvi predvideva, da bi davčno stopnjo ob izplačilu dividend ali obresti določili na podlagi pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja. V skladu z drugim predlaganim postopkom pa bi davek plačali na podlagi davčne stopnje v državi članici, kjer so izplačane dividende oziroma obresti. Morebiten preveč plačan davek bi nato vrnili v 50 dneh od plačila.

Članice bi lahko izbirale, kateri postopek bi uporabljale, lahko tudi oba. Po ocenah komisije bi s poenotenimi postopki vlagatelji prihranili okoli 5,17 milijarde evrov na leto.

Predlog Bruslja poleg tega predvideva poenotenje postopkov poročanja nacionalnim davčnim organom. Finančni posredniki, kot so banke, bi morali pristojnim organom poročati o izplačilu dividend oz. obresti, da bi lahko sledili transakcijam. Veliki finančni posredniki bi se morali vpisati tudi v nacionalni register, ki bi se mu lahko pridružili tudi mali posredniki in posredniki iz nečlanic unije.

Tisti, ki bi vlagali prek certificiranih finančnih posrednikov, bi lahko koristili hitre postopke obdavčevanja in se izognili dvojnemu obdavčenju.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala