Vremenoslovec Blaž Šter je malo pred 19. uri na Twitterju navedel, da bo "jesensko monsunsko deževje še kar vztrajalo. Padavine se ponovno krepijo. Znova močno dežuje v dolini Kople. Nove nevihte se prožijo nad Goriškimi Brdi in zahodneje nad Italijo."
Da se stanje še ne umirja, so potrdili tudi pri Arsu. Pojasnili so, da je do 18. ure v večjem delu države že padlo od 40 do 60 milimetrov, krajevno okoli 100 milimetrov dežja. V naslednjih 24 urah bo predvsem na severozahodu ter v večjem delu osrednje Slovenije še lahko padlo od 50 do 100 milimetrov, krajevno lahko tudi okoli 200 milimetrov dežja. Med 60 in 120 milimetrov dežja lahko krajevno pade tudi v porečju Kolpe. Glavnina padavin bo padla ponoči. Še bodo nastajali izraziti padavinski pasovi, ki se lahko dalj časa obnavljajo in razširijo tudi proti vzhodu Slovenije.
Podobno kot pred 10 dnevi
Obilno deževje, ki je zajelo večji del države, in narasli vodotoki ponekod povzročajo precejšnje težave. Kolpa poplavlja v svojem celotnem toku. V Osilnici in Kostelu poplavlja v podobnem obsegu kot pred 10 dnevi, veliko težav povzroča tudi v Beli krajini. Vreme precej preglavic povzroča tudi v Zasavju, v Savinjski dolini in na Dolenjskem.
V Osilnici Kolpa po besedah županje Alenke Kovač poplavlja na približno enakih območjih, kot je poplavljala pred 10 dnevi. Njen vodostaj se je ponoči močno dvignil, čez dan pa nato nekoliko upadel. Znova je poplavilo od 10 do 15 hiš, cesta Osilnica-Kostel je zaradi poplavljenega cestišča zaprta.
V Kostelu je bil po besedah župana Ivana Črnkoviča ponoči vodostaj Kolpe okoli pol metra višji kot pred 10 dnevi, čez dan pa je nekoliko upadel. Tudi tam Kolpa poplavlja v približno enakem obsegu kot ob zadnjih poplavah. Poplavilo je več cest in hiš, bojijo se, kaj bo prinesla noč, saj še vedno močno dežuje. Edino pozitivno po njegovih besedah je, da hudourniki niso tako močni, kot so bili ob poplavah pred 10 dnevi.
Na terenu gasilci in vojaki
Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je Kolpa danes zjutraj v Prelesju in Kotu v občini Črnomelj poplavila cesto ter ogrožala stanovanjske objekte, gospodarska poslopja, gostinski lokal, osebna vozila ter čolne. Na pomoč so priskočili gasilci iz Starega trga ob Kolpi, ki so črpali vodo iz objektov ter postavili protipoplavne vreče s peskom. Težave so imeli tudi v Učakovcih, Vinici in Ziljah.
V Radovičih v občini Metlika je Kolpa ogrožala stanovanjsko hišo, v naselju Primostek pa gostinske prostore tamkajšnjega kampa. Na pomoč so priskočili gasilci in vojaki, ki so objekte zaščitili s protipoplavnimi vrečami peska. Težave tam je povzročala tudi narasla reka Lahinja.
Zaradi močnega dežja so imeli danes težave v Zagorju ob Savi, kjer je hudourniški plaz v naselju Podkraj v Zagorju ogrožal stanovanjsko hišo. Neurja in meteorna voda so med drugim povzročali težave v Celju, Velenju, Trbovljah, Hrastniku, Šmarju pri Jelšah in Škocjanu.
Vodostaji
Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) Kolpa v zgornjem toku trenutno upada. Poljanska Sora je začela poplavljati v spodnjem toku, v zgornjem toku pa se pretok trenutno zmanjšuje. Gradaščica ima v zgornjem toku ustaljen pretok, v spodnjem toku se povečuje in bo še naraščala. Ljubljanica se razliva na območja običajnih poplav in bo naraščala tudi še ponoči, prav tako njeni pritoki. Ponoči se bodo razlivale tudi manjše reke na Dolenjskem, na območju osrednje Slovenije in na Gorenjskem.
Po trenutnih napovedih še en padavinski maksimum pričakujemo v prvem delu noči na soboto, nato bodo padavine v drugem delu noči na soboto slabele in v soboto dopoldne ponehale, so še sporočili pri Arsu.