Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je danes namreč pojasnil, da je osnovni cilj pogajanj z vsemi sindikati zdravstva in socialnega varstva, kamor so povabljeni tudi zdravniški sindikati, da se uredijo plačna nesorazmerja, porušena z dogovorom novembra lani, ki je prinesel višje plače delu zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu.
Predstavniki Fidesa so se sredinih pogajanj sicer udeležili, a so jih kmalu po začetku zapustili. Kot je v današnji izjavi za medije pojasnil predsednik sindikata Konrad Kuštrin, je sredino srečanje "dokazalo, da se ni mogoče pogajati hkrati o zahtevah več poklicnih skupin, tako zaradi interesnih razlik kot zaradi množice ljudi, ki tam sodeluje".
Tako vztrajajo pri zahtevi po izstopu iz enotnega plačnega sistema, a možnost kratkoročne rešitve vidijo tudi v odpravi plačnih nesorazmerij, a ne šele v spomladanskem času. Kuštrin je danes tudi zavrnil današnje ministrove navedbe, da so zdravniške zahteve "kakorkoli vezane na obstoječo vlado".
Priprave na stavko
Medtem ko čakajo na vladni protipredlog oz. pogajalska izhodišča, pa se v sindikatu intenzivno pripravljajo stavko. "Stavko jemljemo zelo resno, z največjim upanjem, da do nje ne bo prišlo. Se pa moramo na njo temeljito pripraviti, ker je to zelo resna in odgovorna stvar," je sklenil Kuštrin.
V sindikatu so se odzvali tudi na današnjo ministrovo oceno, da je napoved zdravniške stavke prenagljena. "Stavka je vedno preuranjena za tiste, ki ne mislijo resno. Za nas ni preuranjena, mnogi člani se sprašujejo, ali nismo morda celo prepozni, ker smo gentlemansko čakali, da vlada prvih sto dni prevzame svoje delo," so zapisali in dodali, da so bile ideje o stavki v času epidemije večkrat odložene.