Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je poudarila, da so v Evropi dobrodošli vsi, ki bežijo pred bombami ruskega predsednika Vladimirja Putina, ter da bodo zavarovali tiste, ki potrebujejo zaščito, in pomagali tistim, ki niso iz Ukrajine in se želijo varno vrniti domov.
Ukrep začasne zaščite naj bi začel veljati v nekaj dneh, sprva pa bo veljala za eno leto. To obdobje je mogoče najprej podaljšati dvakrat za šest mesecev, nato pa še za eno leto. Začasna zaščita bo torej zagotovo veljala eno leto, lahko pa velja največ tri leta, so pojasnili v komisiji.
Kako pomagati
Vlada je vzpostavila klicni center, kjer bodo strokovnjaki z različnih področij nudili informacije o pomoči, ki jo Slovenija ponuja državljanom iz Ukrajine, so sporočili iz urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov. Klicni center bo deloval vse dni v tednu od 8. do 18. ure.
Za Ukrajince že zdaj velja ureditev, ki imetnikom biometričnih potnih listov omogoča vstop v Unijo brez vizumov, in sicer za največ 90 dni v obdobju 180 dni. Aktiviranje začasne zaščite bo vstop omogočilo vsem Ukrajincem in vsi bodo torej lahko v Uniji ostali dlje kot tri mesece.
Vsakdo bo lahko v času veljavnosti začasne zaščite zaprosil tudi za azil, vendar ti postopki trajajo, zato je začasna zaščita potrebna, pojasnjujejo v komisiji. Poleg tega se v Bruslju nadejajo, da bo začasna zaščita zagotovila, da se azilni sistem ne sesuje pod težo prošenj.
Prve begunce smo sprejeli v Velenju
V Mestni občini Velenje, kjer je odziv ljudi in lokalne skupnosti za pomoč beguncem iz Ukrajine izjemen, se pripravljajo na sprejem novih družin. Gre za družine ukrajinskih sodelavcev, zaposlenih v predstavništvu velenjskega podjetja Esotech v Kijevu, pravi Robert Hudournik, častni konzul Ukrajine v Sloveniji, ki je hkrati direktor Predstavništva Esotech, d. d., v Kijevu. Mestna občina Velenje od danes pa do sobote, 5. marca, v prostorih Mladinskega centra Velenje med 10. in 18. uro organizira humanitarno akcijo zbiranja pomoči za prebivalce Ukrajine. Oddate lahko medicinske pripomočke, spalne vreče, nepokvarljiva živila.
Postelje za begunce iščejo tudi na Primorskem
Od Postojne do Istre je bilo včeraj za ukrajinske begunce na voljo že približno 140 ležišč. »Kjer jih lahko sprejmejo, smo naleteli na razumevanje in pripravljenost za pomoč,« pravi Sandi Curk iz civilne zaščite. Skoraj polovico ležišč ponujajo v Pacugu, na voljo so tako pri zasebnikih kot v hotelih in šolskih centrih.
Civilna zaščita bo v tem primeru le nudila svojo pomoč vladnemu uradu za oskrbo in integracijo migrantov. »Ne pričakujem takšnega števila migrantov kot pred nekaj leti. Upam, da ne bo šlo za desettisoče primerov dnevno, ampak za manjše število tistih, ki bodo zaprosili za mednarodno zaščito,« je dejal poveljnik civilne zaščite Slovenije Srečko Šestan.
Po njegovih besedah bodo poskušali najprej zapolniti približno 120 ležišč v izobraževalnem centru uprave za zaščito in reševanje v Logatcu, nato namestitve v Velenju, šele nato pa bi prišle na vrsto zasebne nastanitve, in če bo treba, tudi telovadnice in drugi večji objekti. V Sloveniji živi približno 2800 Ukrajincev, zato predvidevajo, da bi tudi ti lahko začasno sprejeli rojake pod svojo streho.
Na prošnjo civilne zaščite so se pozitivno odzvali tudi nekateri lastniki zasebnih apartmajev in sob. Patrik Križman iz Hrušice v Brkinih je ponudil 20 ležišč. Čeprav je napolnjen z dijaki in študenti, so približno deset postelj ponudili tudi v dijaškem domu postojnske srednje gozdarske in lesarske šole.
Hojs relativiziral svojo napoved o sprejemu 200 tisoč beguncev
»Ukrajina potrebuje našo pomoč, naša moralna dolžnost pa je, da se na tak klic pomoči odzovemo po svojih najboljših močeh in pomagamo z materialnimi in finančnimi sredstvi ter z vojaško pomočjo.«
Matej Tonin, minister za obrambo
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je pred dnevi napovedal, da je Slovenija pripravljena sprejeti od 180 do 200 tisoč ukrajinskih beguncev. Njegove napovedi je takoj popravil obrambni minister Matej Tonin, ki je dejal, da je to mogoče le ob aktivaciji vseh športnih in prireditvenih hal v državi. Hojs je kasneje dejal, da je do svoje številke prišel ob pogoju, da bi se iz Ukrajine zgodil eksodus, tega pa ne bo, ocenjuje.