Znova Primat

»Videno – kupljeno«: NLB s popustom dobila podružnico Sberbank

Antun Katalenič
3. 3. 2022, 18.15
Posodobljeno: 3. 3. 2022, 18.35
Deli članek:

Ekspresna prodaja banke Sberbank Novi Ljubljanski banki po neznani ceni je NLB vrnila primat v slovenskem bančnem sektorju.

Profimedia
Sberbank je do pred nekaj dnevi delovala v osmih evropskih državah.

Evropska unija je v odziv na ruski napad na Ukrajino včeraj sprejela paket sankcij, s katerim bo iz mednarodnega sistema za izmenjavo finančnih podatkov Swift izključila sedem ruskih bank, med njimi drugo največjo rusko banko VTB, ukrep pa bo začel veljati po desetdnevnem prehodnem obdobju. Poleg VTB bo EU iz sistema Swift, ki povezuje več kot 11 tisoč finančnih institucij po vsem svetu, izključila banke Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank in Vnesheconombank (VEB).

Ukrep pa ne vključuje ključnih ruskih bank Sberbank in Gazprombank, prek katerih poteka plačevanje ruskega plina in nafte, ker članice Unije skrbi, da bi lahko to privedlo do zvišanja že tako visokih cen energije, poroča STA. Izjema, ki je bila podeljena Sberbank, vseeno ne bo spremenila dejstva, da se ta banka dokončno umika z evropskega trga, kar je imela sicer v načrtih še pred novim valom sankcij. Po dveh nervoznih dneh za okoli 40 tisoč slovenskih komitentov pri ruski Sberbank je vendarle njihove strahove pomirila torkova napoved, da bo banko prevzela Nova Ljubljanska banka, kar je po hitrem postopku potrdila tudi Agencija za varstvo konkurence.

Primož Lavre
Strankam, ki so se zaradi ukrepov znašle v težkem položaju, smo zagotovili "hitro in učinkovito rešitev," sporoča predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak.

Novi kupec Gorenjska banka, ki je veljala za glavnega kandidata pri prevzemu Sberbank v Sloveniji, je odstopila od posla.

Vse po starem

Včerajšnje vnovično odprtje poslovalnic in umik vseh omejitev poslovanja za komitente Sberbank je predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak pospremil z zagotovili, da se v smislu obveznosti in pravic zanje nič ne spreminja. Kako pa bo vse to vplivalo na število zaposlenih in poslovalnic – Sberbank jih ima 12, NLB jih bo kmalu imela 71 –, je po Brodnjakovih besedah še prezgodaj reči.

Miha Mali
Jasmina Držanič je 18 let preživela v bančnem sektorju, sedaj pa je poslovna svetovalka in publicistka.

Za komentar o dogajanju smo povprašali ekonomistko Jasmino Držanič; v pisnem odgovoru je zapisala, da je »treba vsem udeležencem čestitati za hitro akcijo, ki je maksimalno omilila neugodne posledice za komitente banke Sberbank«, in dodala, da je bilo to mogoče zaradi tega, »ker gre za banko s tržnim deležem okoli štiri odstotke in bilančno vsoto (podatki iz leta 2020) 1,9 milijarde evrov, torej banko na meji med srednje veliko in majhno banko ter rapidno padajočo vrednostjo. Ker Sberbank do tedna dni nazaj ni imela nobenih resnih težav, je NLB dobila banko s solidnim portfeljem komitentov iz gospodarstva in fizičnih oseb, in to verjetno za zelo nizko ceno. S tem si bo povečala tržni delež in bo verjetno spet največja banka v Sloveniji.«

Hitro reševanje

Sberbank je bila edina banka v slovenskem bančnem sistemu z ruskim lastništvom. Vse druge banke poslujejo stabilno.

Sogovornica ob tem sporoča, da velja poudariti, da gre v primeru nakupa slovenske in hrvaške banke (ta je šla pod okrilje Hrvatske poštanske banke) za nakup, ki se izvede pod določili specialne uredbe, ki velja za primere hitrega reševanja bank znotraj EU; »zato nakupa ne gre primerjati s postopki nakupa v normalnih pogojih, ki trajajo dlje časa in poteka postopek skrbnih pregledov, vrednotenj in pogajanj. V postopku hitrega reševanja bolj velja sistem videno – kupljeno. Zato je kupnina (kakšna je, je poslovna skrivnost) verjetno tako nizka, da tudi kasnejši stroški pripajanja in morebitno odkritje neznanih dejstev ne predstavljajo bistvenega bremena za tistega, ki je banko kupil.«

Ena skrb manj za komitente in državljane na splošno, ki jim tokrat ne bo treba z davkoplačevalskim denarjem blažiti ran bančnemu sektorju.