Slovenija

EU z dogovorom o začasni zaščiti za begunce iz Ukrajine

STA
3. 3. 2022, 18.27
Posodobljeno: 3. 3. 2022, 18.33
Deli članek:

Notranji ministri EU so danes v Bruslju v pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo dosegli dogovor o sploh prvi uporabi evropske zakonodaje, ki beguncem zagotavlja takojšnjo začasno zaščito, vključno z dovoljenjem za bivanje ter dostopom do dela, nastanitve, izobraževanja, socialnega varstva in zdravstvene pomoči. Ukrep naj bi začel veljati v nekaj dneh.

Reuters
V Evropsko unijo se je zaradi vojne v Ukrajini zateklo že okoli milijon beguncev.

Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson, ki je pred tem izpostavila, da se je v Unijo zaradi vojne v Ukrajini zateklo že okoli milijon beguncev in da se je treba pripraviti na prihod več milijonov ljudi, je odločitev opisala kot "zgodovinsko".

Notranji ministri so se danes soglasno strinjali o aktiviranju direktive oziroma mehanizma o začasni zaščiti, sprejeli so kompromisni predlog, pa je povedal slovenski notranji minister Aleš Hojs. "Višegrajske države ne nasprotujejo kompromisnemu predlogu," je dejal. V kompromisnem predlogu po Hojsovih besedah jasno piše, kdo bo upravičen do začasne zaščite z vsemi pravicami, in sicer se bo ta zagotovila ukrajinskim državljanom, tistim, ki so bili že v Ukrajini begunci, in tistim, ki so v Ukrajini bivali na podlagi dovoljenja za delo, je pojasnil slovenski minister.

Predlog Evropske komisije po njegovih navedbah ni bil tako jasen. Zdaj jasno piše, da začasna zaščita velja za Ukrajince ter za tiste neukrajinske državljane, ki so jim zaščito ali dovoljenje za bivanje v Ukrajini dodelili pred 24. februarjem letos, je pojasnil Hojs. Ob tem lahko vsaka članica Unije po njegovih navedbah za begunce poskrbi tudi na svoj način, vendar pa pri tem ne sme zniževati ravni zaščite, ki jo določa evropska zakonodaja. Pričakuje se, da bodo članice Unije ukrep sprejele v nekaj dneh, je povedal Hojs.

Že milijon

Število beguncev iz Ukrajine v Uniji sicer strmo raste. Medtem ko se je v nedeljo govorilo o številki 300.000, je komisarka danes govorila že o milijonu.

Tudi v Sloveniji se po Hojsovih besedah močno krepi interes Ukrajincev za zaščito. Samo v prvih dveh dneh tega meseca so zabeležili izraženo namero okoli 90 oseb za prošnjo za mednarodno zaščito. Prijav bivanja je bilo od začetka leta 2500, samo v prvih dveh dneh tega meseca okoli 600.

Minister je ob tem pojasnil, da čeprav nikogar nikamor ne podijo, velika večina Ukrajincev, ki vstopijo v Slovenijo, želi naprej k sorodnikom ali znancem, zlasti v Italijo, nekateri pa tudi v Španijo in Francijo.


Direktiva določa ravnanje v primeru množičnega nenadnega prihoda razseljenih oseb iz določene države. Beguncu s kriznega območja zagotavlja pravico do takojšnje vsesplošne začasne zaščite v članici unije, brez odobrene prošnje za azil.