Zoran Stevanović, mestni svetnik Mestne občine Kranj, je še pred desetimi dnevi veljal za bolj ali manj obskurnega politika, ki ga nobena izmed glavnih političnih sil v Sloveniji ni jemala prav resno. Ko se je prejšnji teden postavil na čelo večtisočglave množice, ki je za več ur ohromila središče našega glavnega mesta, so se tistim, ki merijo politični utrip slovenskega naroda, pojavila številna vprašanja. Je tako veliko množico res mobiliziral Zoran Stevanović, lokalni politik iz Kranja, ali je le izkoristil trenutek, ko je bila jeza nasprotnikov cepljenja – zaradi aktualne vlade, omejevalnih ukrepov in uvajanja PC-pogoja ter smrti 20-letne Katje – na vrhuncu?
V prvi bojni vrsti
Dejstvo je, da je prvi, ki se je upal z imenom in priimkom izpostaviti kot organizator protestov tudi pred oblastjo. Kako visok račun mu bo policija izstavila za to, bomo še videli. Vsi dosedanji akterji protestov so organizatorsko vlogo uradno vedno zanikali in nastopali v zavetju različnih organizacij civilne družbe, katerih večina obstaja zgolj kot ime skupine na družbenih omrežjih. Vsi ti prvoborci, vključno z majorjem Troho, Zlatkom in še kom, so bojda te dni silno nesrečni, ker je predsednik države Borut Pahor Stevanovića s povabilom na pogovor čez noč potrdil kot prvo protestniško ime Slovenije.
K predsedniku države
Predsednik, ki se pri svojih instagramarskih opravilih sicer ne da motiti s kršenjem človekovih pravic, neustavnimi odloki in protesti, ki hromijo Slovenijo, si je za Stevanovića sicer vzel le nekaj minut časa, rezultati pogovora pa so nikakršni. A že sama predsednikova gesta, da je Stevanovića sprejel, mu dovolil vstop v predsedniško palačo brez izpolnjevanja PCT-pogoja in maske, nosi veliko sporočilo. Zakaj so predsednik in njegovi ljudje v najbolj eminentni stavbi v državi dopustili kršenje odlokov, ni jasno, še posebno ker so na Mestni občini Kranj nedavno pojasnili, da Stevanović brez težav na vseh sejah mestnega sveta izpolnjuje pogoj PCT in nosi zaščitno masko.
Kdo je?
Kdo je torej Zoran Stevanović, lokalni politik, ki meni, da ga lahko nasprotovanje ukrepom in proticepilska drža na naslednjih volitvah pripeljeta v parlament?
Znano je, da se je že pri rosnih 14 letih odločil, da bo policist. Vpisal se je v kadetsko šolo v Tacnu, jo dokončal in nato 11 let nosil modro barvo, pištolo in pendrek. Potem se je ljubezen do varovanja zakona zaključila. Policija ga je želela odpustiti iz krivdnih razlogov, zlobni jeziki pravijo, da se je zapletel v zavarovalniške goljufije, Stevanović je odpoved delovnega razmerja prerekal na sodišču in uspel. Policija bi ga morala znova zaposliti, a kot pravi, si je v času trajanja postopka že našel boljšo službo in od policije raje vzel nadomestilo za plače, ki bi mu jih morali izplačati. V javnost so prišli očitki, da naj bi se zapletel v nepravilnosti tudi v službi na banki, kjer naj bi ga posledično odpustili. Te očitke je Stevanović pred dnevi ovrgel z razlago, da ni bil zaposlen na banki, ampak v Hypo Leasingu, in da je bil zaposlen zgolj za določen čas, kar pomeni, da se je njegova zaposlitev končala s potekom pogodbe.
Shodil ob Jelinčiču
V politiko je vstopil kot član stranke SNS, k sodelovanju ga je povabil Zmago Jelinčič. A po volilnem neuspehu sta se razšla. Eden o drugem nista ohranila lepega mnenja. Jelinčič je brez sramu Stevanovića obtožil zlorabe prepovedanih drog, Stevanović je za nekdanjega političnega kompanjona zatrdil, da je odvisen od alkohola.
Po koncu avanture s Slovensko nacionalno stranko in njenim predsednikom je Stevanović začel svoje privržence pridobivati na družbenih omrežjih. Nagovarja jih predvsem z vlogi, torej z videoposnetki, prek katerih širi svoje populistično videnje družbe. Njegova agenda je preprosta: oblast laže in je korumpirana, narodu lažejo vse stranke, lažejo tudi mediji in on je tisti, ki mu je dan uvid v resnico. Teme, ki so mu blizu in o katerih rad razpreda, so plače, davki, korupcija in v zadnjih dveh letih seveda koronavirus ter cepljenje.
Napad na kranjski mestni svet
S svojim preprostim pristopom mu je očitno uspelo prepričati dovolj volivcev na Gorenjskem, da se mu je v bitki za mesto župana uspelo prebiti v drugi krog, kjer pa mu nato ni uspelo zbrati več glasov kot Matjažu Rakovcu. Je pa njegovi listi Zoran za Kranj uspelo dobiti kar šest svetniških mest v mestnem svetu in zbrati več glasov kot katerikoli drugi uveljavljeni stranki. Po začetnem navdušenju je njegova svetniška skupina doživela temeljit remont, saj sta ga dve svetnici zapustili, nekdanji skakalec Robert Kranjec, ki je bi uradni prijavitelj liste, se je preselil v Naklo, še ena svetnica je izstopila s političnega vrtiljaka.
Lokalni konflikti
Delovanje na lokalni politični ravni si novopečeni heroj ljudskih množic očitno predstavlja drugače kot župan in njegova ekipa, in tako so nesoglasja med njimi kar pogosta, a v pluralni družbeni ureditvi je to nekaj običajnega. Malce manj običajno je, da je Stevanović pred meseci ustanovil stranko Resnica in zdaj v mestnem svetu nastopa kot predstavnik stranke, ki na volitvah ni bila nikoli izvoljena. Precej neobičajna je bila tudi njegova poteza, ko so predstavniki nekaterih gorenjskih občin poskušali zamenjati direktorja kranjske komunale, sestanek pa je sklical kar v enem od gorenjskih gostinskih obratov. Zgodba se je zapletla in bo epilog, kot je pri Stevanoviću precej pogosto, dobila na sodišču.
Nova stranka
Prav v številnih tožbah in sodnih postopkih, v katere je vpleten, nekateri vidijo razlog, da se želi organizator sredinih protestov vplesti v politiko na državni ravni, saj naj bi potreboval stabilen vir dohodkov, s katerimi bo lahko poplačal vse tožbe. Sejnine, ki jih prejemajo mestni svetniki, namreč ne zadoščajo za spodobno življenje. Zoran Stevanović je sicer na zadnjih volitvah kot poklic, ki naj bi ga opravljal, napisal vodja komerciale. Ob tem ima tudi status samostojnega podjetnika, a mu očitno v času koronakrize ni šlo najbolje, saj bi iz podatkov na Erarju lahko sklepali, da je prejemal mesečni temeljni dohodek.
Spletni portal Necenzurirano ugotavlja, da je bil Stevanović nazorsko blizu desnici. V preteklosti je namreč zastopal stališča, ki jih je pomagal "oglaševalski" aparat SDS. "To nakazuje, da bi lahko bila Resni.ca tisti manjkajoči člen, ki ga Janša zaradi skorajšnjega izbrisa stranke SMC s političnega prizorišča išče za sestavo nove koalicije. Pri tem zagotovo računa, da se bo z večjim delom morebitnih poslancev stranke, ki pod imenom Resni.ca deluje od začetka leta, precej lažje dogovoril o sodelovanju kot sedanja opozicija,"o možnih scenarijih ugibajo na Necenzurirano.
Vesten študent
Vsekakor mu energije ne primanjkuje. Ob vseh političnih aktivnostih je namreč še mož in oče treh otrok in zagrizen študent. Na Fakulteti za management je namreč magistriral z nalogo »Uresničevanje načel kodeksa upravljanja 'spoštuj in pojasni razloge za odstopanje' v letnih poročilih javnih družb«, na filozofski fakulteti pa se je lotil tudi doktorskega študija in iz podatkov na njegovem profilu na Facebooku je videti, kot da je študij tudi zaključil.