Dve odvetniški pisarni sta danes sporočili, da sta v imenu delničarjev Volkswagna vložili tožbe v skupni višini 2,5 milijarde evrov za škode in obresti. Te tožbe se pridružujejo več kot tri milijarde evrov vredni akciji skupno 278 tožnikov, ki so prejšnji teden svoje zahteve po poplačilu naslovili na sodišče v mestu Brunswick na severu države blizu sedeža Volkswagna v Wolfsburgu.
Volkswagen, ki je še nedavno sanjal o naslovu največjega avtomobilskega proizvajalca na svetu, se je znašel v globoki krizi. Septembra lani je namreč priznal, da je na 11 milijonov dizelskih motorjev po vsem svetu namestil sporno programsko opremo za goljufanje na okoljskih testih. Oprema je zagotovila, da so bili izpusti na testiranju nižji od realnih.
Zaradi tega so koncernu kazni že naložili regulatorji številnih držav, obenem pa se predvsem v Nemčiji in ZDA Volkswagen sooča s številnimi tožbami besnih in ogoljufanih lastnikov avtomobilov.
V zadnjem času so se tem pridružili še delničarji, ki so zaradi padca vrednosti delnic od septembra utrpeli veliko škodo. Podjetju očitajo, da jih o dogajanju ni ustrezno obveščalo, saj naj bi vodilni že dolgo vedeli za nepravilnosti, ki bi lahko vplivale na ceno delnice, a o tem niso obvestili delničarjev.
Volkswagen zatrjuje, da se upravni odbor razsežnosti zadeve ni zavedal in da je pri obveščanju delničarjev spoštoval zakonodajo.