Slovenija

Ponovno akcija proti nepravilnemu prečkanju proge

M.J./STA
17. 3. 2016, 17.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Na Slovenskih železnicah so poostrili varnostne ukrepe in ponovno začeli preventivno akcijo, s katero opozarjajo na nevarno prečkanje tirov. Nedavno so se namreč v kratkem časovnem obdobju zaradi gibanja po progi in ob njej zgodile štiri nesreče, v katerih so štirje ljudje umrli, so v sporočilu za javnost pojasnili na Slovenskih železnicah.

Nikola Miljković / Grega Wernig / M24
Med preventivno akcijo zaposleni na Slovenskih železnicah potnike opozarjajo na nepravilno prečkanje tirov.

Število nesreč, ki se zgodijo zaradi prepovedanega in izjemno nevarnega prečkanja proge, skušajo s preventivnimi akcijami in ozaveščanjem javnosti kar se da zmanjšati.

Akcija, ki je del programa preventivnih akcij, ki jih na Slovenskih železnicah (SŽ) pripravljajo vse leto, je danes potekala v Ljubljani, v petek pa jo bodo nadaljevali v Litiji. Pozneje bodo akcijo razširili tudi na druge kraje po Sloveniji.

Slovenske železnice so lani večkrat uspešno izvedle akcije proti nepravilnemu prečkanju proge, med katerimi so na večjih slovenskih postajah opozarjali potnike na to nevarno in strogo prepovedano početje. Pri tem so sodelovali s policijo ter inšpektoratom za infrastrukturo.

Med preventivno akcijo zaposleni na Slovenskih železnicah potnike opozarjajo na nepravilno prečkanje tirov in s tem tudi na kršitve zakona o varnosti v železniškem prometu. Prečkanje proge zunaj urejenih prehodov je izjemno nevarno in se kaznuje z globo od dvesto do petsto evrov.

Kot so poudarili na Slovenskih železnicah, za večjo varnost v prometu lahko največ naredimo sami. Tako vse udeležence v prometu tudi prosijo, naj pri prečkanju proge spoštujejo prometne predpise ter prometne znake in signalizacijo. Hoditi ob progi ali neposredno ob njej ter mimo zapornic, ki se ravno spuščajo ali so celo spuščene, je izjemno nevarno in tudi strogo prepovedano, so izpostavili.

Potnike opozarjajo tudi na to, da naj bodo na železniških postajah in v bližini proge previdni, ko uporabljajo naprave, ki lahko zmanjšujejo slušno in vidno zaznavanje, kot so to na primer slušalke in mobilni telefoni.