Z iskanjem novega doma pa tudi s hrano, zdravili, pripomočki in denarjem so Animal Angels doslej pomagali številnim živalim in zavetiščem na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini, v zadnjem času pa so se izkazali tudi kot rešitelji živali beguncev.
S posvojitvijo lastniki za malo denarja dobijo urejeno, cepljeno, čipirano in sterilizirano žival, ki so jo poleg vsega rešili usmrtitve.
Začetki društva, ki ima okoli 30 članov, sicer segajo v leto 2010. »Začelo se je z zbiranjem hrane ter odej in brisač za zavetišča, vse skupaj pa je preraslo v društvo, ki smo ga registrirali leta 2011,« se spominja predsednica Nataša Smolič iz Trebnjega.
»Prek nas je nove lastnike doslej našlo vsaj 300 živali, v največ primerih gre za pse,« pojasni sogovornica, ki je tudi sama posvojila dva kosmatinca iz trebanjskega romskega naselja Vejar, razigranega samčka Pikca in samičko Pikico, poleg njiju pa ima doma še desetletno psičko Šano pasme beagel. Zgodba te psičke je nadvse poučna. Ko se je Nataša odločila, da bi imela beagla, je naletela na preprodajalca iz Srbije, ki ji je mladiča ponudil po bistveno ugodnejši ceni, kot so jih imeli vzreditelji v Sloveniji.
»Od preprodajalcev lahko dobiš psa katerekoli pasme, uvažajo jih iz Italije, Madžarske, Srbije, a človek kmalu spozna, da papir prenese vse. Večina teh psov namreč ni tako zdrava, kot trdijo prodajalci. Moja Šana se je zdravila eno leto in na koncu sta me nakup in zdravljenje stala več, kot bi dala za zdravega slovenskega mladička.«
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Zaščite ne potrebujejo le psi in mačke
Animal Angels se ne ukvarjajo le z zaščito psov in mačk, ampak so pozorni tudi na mučenja drugih, predvsem domačih živali. Odzovejo se na vsa opozorila s terena. »Ljudje so najbolj občutljivi na pse, zelo pogosto nas kličejo, ker ima kuža premajhen boks, če pa poleg vidijo kravo na prekratki verigi, jim je za to malo mar.«
PREDNOSTI POSVOJITVE
»Sodelujemo z večino slovenskih zavetišč. Prednost posvojitve je v tem, da lastniki za malo denarja dobijo urejeno žival, kuža na primer je cepljen, čipiran, samičke so sterilizirane; poleg tega veš, da si ga rešil usmrtitve.« Na vprašanje, ali niso živali iz zavetišč težavne, Nataša pojasni: »Žival se hitro navadi na boljše razmere in je zelo hvaležna. Tisti psi, ki so travmatizirani, sploh ne gredo v posvojitev, ampak jih v zavetiščih usmrtijo.«
Posvojitve živali so kar velik projekt, kajti preden novi lastnik lahko prevzame žival, ga čaka obisk na domu. »Tam preverimo, ali ima primerne pogoje za posvojenčka, poleg tega dobi vse potrebne informacije o živali, za katero se je odločil. Imamo tudi slabe izkušnje, ko so posvojitelji po kakšnem tednu žival pripeljali nazaj v zavetišče in povedali, da niso pričakovali, da bo kuža na primer lajal, da ga bo treba tolikokrat peljati ven na potrebo. Ljudje se danes pogosteje odločijo za pse kot v preteklosti, a časa je že zaradi tempa življenja in zahtevnih služb veliko manj.«
REŠILI ŽIVALI MIGRANTOV
Odkar v Slovenijo prihajajo begunci, so v društvu pokazali, kako veliko srce imajo. Splošni pogoji za vstop s psom ali mačko v Slovenijo iz tretjih držav, ki nimajo ugodnega statusa glede stekline, kamor spadajo tudi Sirija, Afganistan in Irak, so namreč zelo strogi. Živali morajo imeti veterinarsko spričevalo s pisno izjavo uradnega veterinarja iz države porekla, transponder ali jasno čitljivo znamenje, ki je bilo vtetovirano pred 3. julijem 2011, veljavno cepljenje proti steklini in veljaven test titracije protiteles proti steklini.
1000 evrov stane karantena za enega psa. V društvu bodo veseli donacij – Animal Angels, Levstikova 26, 8210 Trebnje, TRR: SI56 0201 4025 9397 558.
Migrantom, ki so s seboj pripeljali domače živali brez ustreznih dokumentov, so pomagali tako, da so prevzeli stroške karantene, v kateri morajo biti vsaj tri mesece, sicer bi živali usmrtili. Trenutno je v slovenskih zavetiščih sedem psov in ena papiga, ki so jih s seboj pripeljali begunci. Smoličeva pojasni, da so te živali na splošno zdrave in da pri njih ni ne duha ne sluha o steklini. So si pa v društvu s to potezo, da prevzamejo strošek karantene, nakopali veliko finančno breme, kajti oskrba posameznega psa jih bo stala okoli tisoč evrov. »Doslej smo zbrali okoli štiri tisoč evrov, veseli bomo vsakršne pomoči.«