Pred časom so namreč nekatere šole, ki prirejajo šolske bazarje, dobile obvestilo tržnega inšpektorata, da morajo za predmete, ki jih prodajo na bazarjih, izdati račun in ga potrditi pri davčni upravi. Pozneje je pojasnilo glede tega podala tudi finančna uprava in šolam priporočila, naj za izdelke raje določijo donacijo.
V SDS se sprašujejo, ali bodo šolski bazarji zaradi takšnih zahtev postali le še preteklost. Kot navajajo, veliko šol po Sloveniji že tradicionalno, predvsem v decembru, pripravlja bazarje, kjer se prodajajo izdelki, ki jih naredijo otroci. Šole s tem zberejo nekaj denarja, ki ga najpogosteje namenijo za pomoč otrokom iz socialno ogroženih družin, nakup učbenikov ali plačilo šolskih izletov.
Po mnenju SDS so določbe, da bi morale šole pri tem izdati račun, potrjen s strani finančne uprave, krivične in nesmiselne. Postavlja se jim tudi vprašanje, ali ne omogoča že obstoječa zakonodaja prodajo izdelkov na šolskih bazarjih brez izdaje računov. Ne gre namreč za pridobitno dejavnost, pač za dejavnost, ki je v javnem interesu, pravijo. Sprašujejo se tudi, ali ne bi bilo morda bolj smiselno pristopiti k spremembi zakonodaje, ki bi po zgledu nekaterih držav v EU naredila tovrstne primere bolj življenjske.
V SDS še poudarjajo, da "nekateri največji poslovni subjekti državi dolgujejo tudi po več kot deset milijonov evrov, vsi skupaj pa vrtoglavih 1,6 milijarde evrov". Zato bi bil po njihovem skrajni čas, "da se pozornost preusmeri na sistemsko urejanje tovrstnih anomalij in kršitev, ki veliko bolj prizadenejo državne finance".