Slovenija

Če vam žena je** mater, jo enkrat klofnite!

R.M.
1. 12. 2015, 06.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Po sodbi grosupeljskega okrajnega sodišča bi za pomiritev razburjene žene »zadoščala že ena klofuta v primeru, da obtoženec res ni mogel oškodovanki z besedami ...«.

Profimedia
Dremal bi, ona pa mu je psovala mater.

Kopijo srednjeveške sodbe grosupeljske okrajne sodnice Biserke Zupan je pridobil in objavil spletni portal Pod črto, izrečena pa naj bi bila pred leti. In glede na dopis na njej je prestala tudi rešeto višjega sodišča.

Za nasilje v družini je predvidena kazen do pet let zapora. 

»Obdolženi je svojo ženo z roko večkrat klofnil po obrazu, potem pa jo vrgel in se ji usedel na trebuh, pri tem jo še naprej klofutal po obrazu, posledično je utrpela udarnino trebušne stene in obtolčenje levega lica. S tem je storil kaznivo dejanje lahke telesne poškodbe ...« piše v sodbi, sodišče pa mu je za navedeno odmerilo tri mesece pogojnega zapora s preizkusno dobo dveh let.

Dremal bi, ona pa mu je psovala mater

Obdolženi se je sicer med sojenjem zagovarjal, da je ravno zadremal, ko ga je zbudila žena in ga začela zmerjati z maminim sinčkom. Prosil jo je, naj ga pusti pri miru, pred njo je zbežal v drugo sobo, ona pa je s psovkami, tudi na račun njegove mame, nadaljevala, takrat pa je on, ne spomni se več dobro podrobnosti, dvignil roko. Dogodek je na sodišču obžaloval.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

 Na 3 mesece pogojnega zapora s preizkusno dobo dveh let je sodišče kaznovalo nasilneža.

Po presoji sodišča bi zadoščala že ena klofuta

»Glede na to, da sta obdolženec in oškodovanka zdaj v fazi razveze zakonske zveze, je sodišče sprejelo predlog okrožne državne tožilke in obdolžencu izreklo kazensko sankcijo opominjevalne narave, torej pogojno obsodbo.

Sodišče namreč pričakuje, da obdolženi ne bo več ponavljal kaznivih dejanj, in je v okviru tehtanja olajševalnih in obteževalnih okoliščin pač upoštevalo, poleg okoliščin, da je bil namreč obtoženec pod čustvenim pritiskom, glede na to, da mu je oškodovanka psovala mater, in glede na to, da je šlo za enkraten dogodek, je sodišče navedeno štelo kot olajševalne okoliščine, prav tako tudi, da je obdolženi nekaznovan, v okviru obteževalnih okoliščin pa je sodišče upoštevalo, da je obdolženi večkrat klofnil oškodovanko, saj bi po presoji sodišča zadoščala že ena klofuta v primeru, da obdolženec res ni mogel z besedami ustaviti njenega izbruha zmerjanja in psovanja njega in njegove mame, nikakor pa ne, da se je poslužil fizičnega nasilja s klofutanjem, še celo več, da jo je pahnil na tla, in ko se ji je usedel na trebuh, jo še naprej klofutal,« med drugim piše v obrazložitvi sodbe.

Komentar predsednica društva Beli obroč Milojke Vida Intihar:

»O primeru, ki ga opisujete, lahko povem, da je vsakršno nasilje nedopustno in da imamo ničelno toleranco do nasilja, zato se tudi ne strinjamo, da bo ena klofuta rešila probleme med partnerjema v času izreka sodbe v postopku razveze. Glede na pomanjkljivo predstavljeno zgodbo in premalo verodostojnih informacij težko konkretneje komentiram, saj bi bilo to nekorektno do sodišča in oseb v tem sporu. Še enkrat pa ponavljam, da nikakor ne toleriram nobene oblike nasilja in da imajo vsi sodelujoči strokovnjaki v društvu pri pravni in psihosocialni pomoči žrtvam ničelno toleranco do nasilja,« pojasnjuje predsednica društva Beli obroč Milojka Vida Intihar.

In dodaja: »V našem humanitarnem društvu se zavedamo, da je zelo pomembna preventiva, zato tudi organiziramo predavanja o prepoznavanju nasilja v družbi. Prvo in pomembno je ozaveščanje družbe, da z nasiljem ne rešujemo problemov, ampak se predvsem v reševanje vključujejo državne institucije. Takrat, ko bo vsak odgovoren na tem področju opravil delo korektno in dosledno, bo tudi nasilja v družbi precej manj. Za realizacijo omenjenega so zelo pomembni transparentnost in povezava med omenjenimi institucijami ter tudi strokovnjaki. V večini primerov to pri nas še ne deluje na visoki ravni.« 

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja