Slovenija

Ne samo na mrtve, mislimo tudi na žive

Renata Žnidar
30. 10. 2015, 16.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Slovenci po porabi nagrobnih sveč, skupaj z Avstrijci in Poljaki, sodimo v evropski vrh, saj v povprečju na leto prižgemo okoli 6000 ton oziroma 15 milijonov sveč.

Arhiv Svet24
Prva tovrstna organizacija pri nas, Fundacija Svečka iz Zagorja, se je akcije Manj svečk za manj grobov na domačih pokopališčih lotila leta 2009.

Vse več je tudi pri nas organizacij, ki pozivajo k bolj smotrnem ravnanju in si želijo, da bi z zmanjšano uporabo sveč naredili več za okolje, ob tem pa denar, ki bi ga sicer namenili za nakup sveč, podarili živim.

Damijana Jelševar, pobudnica akcije: »Sredstva, ki so se zbrala za mojo pokojno sestro, so bila nakazana inštitutu za raziskovanje rakavih obolenj.«

FUNDACIJA SVEČKA IZ ZAGORJA

Prva tovrstna organizacija pri nas, Fundacija Svečka iz Zagorja, se je akcije Manj svečk za manj grobov na domačih pokopališčih lotila leta 2009. Pobudnica Damijana Jelševar pravi, da je idejo dobila v Kanadi, kjer je spoznala drugačne navade ob smrti. "Brez gore sveč in cvetja, vendar z izredno mero spoštovanja in sočutja. Svojci, prijatelji, znanci in sodelavci ne prinašajo sveč in cvetja, temveč darujejo sredstva v tisti namen, ki ga določi družina. Sredstva, ki so se zbrala za mojo pokojno sestro, so bila nakazana inštitutu za raziskovanje rakavih obolenj. To se mi je zdelo nekaj tako lepega, da sem sklenila, da moram na tem področju v naši Sloveniji nekaj narediti," je med drugim povedala Jelševarjeva.

PRVO LETO ZBRALI 3000 EVROV

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Prvo leto je akcija tekla le na zagorskih pokopališčih, a je prostovoljcem uspelo zbrati okoli 3000 evrov, ki so jih darovali onkološkemu inštitutu iz Ljubljane. Kmalu so sodelovanje potrdili tudi v drugih krajih po Sloveniji. Do letos so tako na račun akcije za različne namene zbrali in darovali že okoli 90.000 evrov. Letos so sodelovanje potrdili v 15 krajih iz 14 občin, sodelovalo bo okoli 300 prostovoljcev in 90 organizacij.

Prva donacija je bila namenjena Onkološkemu inštitutu Ljubljana.

Ti bodo na krajevnih pokopališčih prisotni predvsem 31. oktobra in 1. novembra. Vsem, ki se bodo odločili za humanitarni prispevek, bodo izročili zastavice, izdelane iz ekoloških materialov, ki jih mnogi, kot dokaz ozaveščenosti, zapičijo v cvetlične aranžmaje. Ena tretjina zbranega denarja bo letos namenjena Gorski reševalni zvezi Slovenije za nakup profesionalnih nosil, dve tretjini denarja pa bodo posamezne organizacije po lastni presoji namenile pomoči potrebnim, torej zdravstvenim ustanovam oziroma osebam z zdravstvenimi težavami v domačem okolju.  

»Ponosen sem, da je naša akcija z leti postala tako prepoznavna, da se na nas obrača vedno več posameznikov pa tudi organizacij, ki želijo sodelovati z nami za dosego skupnega cilja – pomagati živim, ki našo pomoč potrebujejo,« pravi koordinator akcije Primož Jelševar.

KJE POTEKA AKCIJA

V soboto, 31. oktobra, in v nedeljo, 1. novembra, bo akcija Manj svečk za manj grobov potekala na pokopališčih v Zagorju ob Savi, Trbovljah, Hrastniku, Sevnici, Ribnici, Domžalah, Tolminu, Žalcu, Kranju, Savi, Litiji, Grosupljem, Dobrepolju, Ljubljani in Slovenskih Konjicah.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost