Klemenčič je namreč v skladu s svojimi pristojnostmi konec julija v urad predsednika posredoval pomilostitveno poročilo, a predlagal, da se prošnji za pomilostitev ne ugodi.
"Za negativno mnenje obstajajo povsem konkretni razlogi. Storjeno je bilo nadaljevano kaznivo dejanje s področja gospodarske kriminalitete, ki je prioriteta politike pregona kaznivih dejanj, priznanje obsojenca je že bilo ustrezno upoštevano pri izreku kazni (pogojna obsodba osmih mesecev s preizkusno dobo dveh let), kaznivo dejanje je bilo storjeno v zvezi s poslovnimi listinami Sportine, obsojenec pa je prošnjo za pomilostitev vložil zaradi njenega finančnega prestrukturiranja, edini učinek pomilostitve bi bil izbris obsodbe iz kazenske evidence pred zakonsko določeno rehabilitacijo, ki bi se sicer zgodila aprila 2016," so zapisali na ministrstvu.
Ob tem so poudarili, da je "vsakokratna odločitev o pomilostitvi izključna pravica predsednika republike, ki pri svojem odločanju ni vezan na mnenja drugih institucij, kot tudi ne na predlog ministra za pravosodje".
"Ministrstvo za pravosodje to pravico v celoti sprejema, spoštuje in z njo ne želi polemizirati. Vsak akt pomilostitve, ne glede na mnenja drugih - komisij, sodišč, tožilstev, ministrstev - je pravica in odgovornost predsednika republike," so še zapisali na ministrstvu.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Bajrović, ki je na začetku sojenja v zadevi Istrabenz priznal krivdo in dobil pogojno zaporno kazen, je za pomilostitev prosil sam. Pahor se je za pomilostitev odločil "na podlagi nedvoumnih pozitivnih mnenj" pristojnih institucij, so prejšnji teden za STA povedali v uradu predsednika republike.
"Predsednik republike se je za obsojenčevo pomilostitev na način, da se mu predčasno iz kazenske evidence izbriše pogojna obsodba, odločil na podlagi nedvoumnih pozitivnih mnenj Specializiranega državnega tožilstva RS, Okrožnega sodišča v Ljubljani ter soglasne pozitivne odločitve Komisije za pomilostitve," so zapisali v Pahorjevem uradu.
Do kaznivih dejanj v zadevi Istrabenz je prišlo leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško prodala najprej hčerinski družbi Plinfin za 23 milijonov evrov.
Nato je pivovarna prodala Plinfin za vsega 7500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega. Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov.
Odvetnik družbe Sportina Branko Lipovec in Bajrović sta leta 2013 priznala krivdo za ponarejanje in pomoč pri ponarejanju listin. Sodnica je Lipovcu izrekla sedemmesečno pogojno kazen s poskusno dobo dveh let, Bajroviću osem mesecev pogojne kazni s poskusno dobo dveh let, Sportini pa denarno kazen v višini 50.000 evrov.