Slovenija je po ministričinih besedah v duhu solidarnosti pripravljena sodelovati pri dodatni prerazporeditvi 120.000 beguncev, vendar je bistveno, da bo ta mehanizem tako prožen, da bo tudi nam omogočal, da bomo lahko uporabili shemo za premestitev, če bo to potrebno, je poudarila Györkös Žnidarjeva ob prihodu na izredno zasedanje notranjih ministrov EU v Bruslju.
Na mizi je kompromisni predlog, ki predvideva premestitev 120.000 beguncev v dveh fazah.
Ministrica je še izpostavila, da Slovenija dosledno spoštuje evropsko in nacionalno zakonodajo, k spoštovanju evropske zakonodaje pa je pozvala tudi druge članice. "To še posebej pričakujemo od držav na zunanji meji oziroma od naše sosede Hrvaške," je poudarila ter opozorila, da lahko preusmerjanje migrantov proti državam schengenskega območja povzroča Sloveniji nesorazmerne težave in tveganje za ostale države schengenskega prostora.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Notranji ministri bodo danes v Bruslju poskušali doseči politično soglasje o premestitvi 120.000 beguncev znotraj unije. Evropska komisija je predlagala premestitev 120.000 ljudi iz Italije, Grčije in Madžarske, vendar Madžarska ne želi sodelovati pri načrtu za premestitev 54.000 beguncev z njenega ozemlja v druge članice, tako se je treba sedaj dogovoriti, kaj storiti z njenim deležem.
Na mizi je kompromisni predlog, ki predvideva premestitev 120.000 beguncev v dveh fazah. V prvi fazi naj bi se takoj začela izvajati premestitev predvidenega števila beguncev iz Italije in Grčije, torej skupaj 66.000 oseb. Čez dvanajst mesecev pa naj bi sledila druga faza, v kateri bi lahko shemo za premestitev še 54.000 beguncev koristile tudi druge članice.