Slovenija

Odgovorno na cesto: Uporaba telefona med vožnjo enaka vožnji z 0,8 promila alkohola v krvi

STA
16. 8. 2015, 10.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Uporaba mobilnega telefona med vožnjo je z leti vse bolj razširjena, pa čeprav se takšno početje lahko primerja z vožnjo pod vplivom 0,8 promila alkohola, kažejo raziskave. Tudi prostoročno telefoniranje ni nenevarno, saj pri nekaterih funkcijah zahteva določeno stopnjo pozornosti, kar pomeni, da je voznik manj pozoren na dogajanje na cesti.

Nekaj let stari podatki, ki jih je agencija za varnost prometa pridobila v raziskavi v okviru preventivne akcije Bodi trenutno nedosegljiv, če želiš ostati živ!, kaže, da četrtina voznikov med vožnjo uporablja mobilni telefon, tako za pogovore kot za pregledovanje in pisanje sms sporočil ali elektronske pošte.

Polovica takih, ki med vožnjo uporabljajo mobilne telefone, opravlja krajše pogovore, večinoma enega do dveh klicev, pogovori med vožnjo skupno v povprečju trajajo osem minut. Precej pogosteje sprejemajo klice, kot da bi jih sami vzpostavljali.

Podatki iz lanske ankete (v kateri je sicer sodelovalo 86 ljudi), prav tako opravljene v času ene od preventivnih akcij, pa so še bolj skrb zbujajoči. Skoraj tri četrtine sodelujočih v anketi je priznalo, da med vožnjo uporabljajo mobilni telefon. Kar 27,9 odstotka voznikov tudi bere in piše sporočila.

Kršitev, ki jih policisti pri voznikih zaznajo zaradi uporabe mobilnega telefona, je zato po podatkih agencije iz leta v leto več. Še leta 2007 je bilo tovrstnih kršitev 7641, tri leta kasneje že 17.080, leta 2013 pa kar 19.305.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Za agencijo so našteti podatki zelo zaskrbljujoči, saj govorjenje ali branje in pisanje sporočil zavzame voznikovo pozornost, reakcijski čas se podaljša za 50 odstotkov. Čas, ko voznik ne gleda na cesto, se s pisanjem sporočil podaljša za štirikrat, kažejo raziskave. V ameriški raziskavi iz leta 2013 so izračunali, da vozniki med pisanjem sporočila namreč na cesto ne gledajo tudi do 23 sekund, med tipanjem številke pa skoraj osem sekund.

Vozniku se tako zmanjša sposobnost, da obdrži vozilo v varnem položaju, zazna nevarnosti na vozišču in pravilno ukrepa ob prometni signalizaciji oziroma se prilagodi razmeram na cesti, zaradi česar se poveča tveganje za udeležbo v kritičnih dogodkih.

Tudi telefoniranje s prostoročno opremo je lahko prav tako pomemben dejavnik odvračanja pozornosti voznika, kažejo tuje raziskave, ki jih povzema agencija. Prostoročno telefoniranje namreč v določeni meri zahteva enaka opravila kot ročno upravljanje z mobilnim telefonom, kar pogosto pomeni, da voznik namesto na cesto gleda v zaslon naprave. Oba načina uporabe mobilnega telefona med vožnjo pa bolj vplivata na samo vožnjo kot pogovor s sopotnikom ali poslušanje radia.

Uporabo mobilnega telefona med vožnjo brez opreme za prostoročno telefoniranje prepoveduje zakon o pravilih cestnega prometa, za prekrškarje je predvidenih 120 evrov globe.

Ker pa ima prostoročno telefoniranje, kot omenjeno, svoje pasti, na policiji kljub temu svetujejo, naj se med vožnjo ne telefonira, saj je vožnja taka dejavnost, da ji moramo posvetiti vso svojo pozornost. Če je pa klic nujen, policija svetuje, naj se voznik ustavi na primernem mestu zunaj vozišča in pot nadaljujete šele, ko končat s pogovorom.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost