Zaradi nasilja pred volitvami, v katerem so umrli štirje ljudje, bo za varnost na voliščih v ponedeljek skrbelo skupno 63.000 policistov, za primer incidentov pa bodo v pripravljenosti tudi paravojaške enote, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Oblasti pričakujejo, da bodo s poostrenimi ukrepi zagotovile miren potek volitev ter tudi mir v obdobju po volitvah.
Volitve je predsednik države razpisal osem mesecev prej, potem ko je bila krhka manjšinska vlada, ki je na oblasti od januarja, na robu razpada zaradi izglasovane nezaupnice v parlamentu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Priljubljenost je sedaj 69-letni Rajapakse, ki jo je pridobil med dolgoletno državljansko vojno z uporniškimi tamilskimi tigri, ki jo je leta 2009 tudi končal, je zaradi avtoritarnega vodenja, nepotizma in korupcije kmalu začel izgubljati. Politični zavezniki so mu obrnili hrbet, tako da je januarja letos po desetih letih na položaju predsednika nepričakovano izgubil tekmo za tretji zaporedni predsedniški mandat.
Zdaj se bo skušal vrniti na oblasti s kandidaturo za poslanca kot kandidat glavne opozicijske stranke Zavezništvo za združitev in svobodo ljudstva (UPFA).
Predsednik države Maithripala Sirisena, ki je januarja zmagal na volitvah in sedaj vodi stranko UPFA, je v dneh pred volitvami dejal, da v primeru zmage njegove stranke v ponedeljek Rajapakse ne bo premier.
V pismu Rajapakseju, svojemu bivšemu mentorju, je poudaril, da premier ne bo, četudi bi zato moral posredovati in oblikovati vladno koalicijo, saj podžiga sovraštvo med skupnostmi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Rajapakse, ki ima še vedno široko podporo med pripadniki večinskih Singalcev, je namreč med kampanjo opozarjal, da bi tamilski tigri lahko znova začeli boj za neodvisnost. V dogovoru na pismo je obtožbe predsednika že zavrnil kot neutemeljene.
Analitiki sicer stranki UPFA zmage ne napovedujejo, menijo pa, da kaže pismo na globoko sovraštvo med bivšima zaveznikoma, ki je nastalo po tem, ko je lani Sirisena odstopil z ministrskega položaja, da bi kandidiral na predsedniških volitvah. Bi pa znalo pismo škoditi Rajapakseju na volitvah.
Na drugi strani sedanji premier, 66-letni Ranil Wickremesinghe vodi volilno kampanjo za vladno Združeno narodno stranko (UNP). Bivši minister, ki je prav tako prekinil z Rajapaksejem, od januarja vodi nestabilno manjšinsko vlado s samo 47 poslanci v 225-članskem parlamentu.
Za premierja ga je izbral Sirisena, v volilni kampanji pa je obljubljal gospodarski razvoj ter kot neutemeljena zavrnil opozorila Rajapakseja glede tamilskih tigrov.
Nobena glavna stranka sicer ni storila ničesar za izboljšanje življenja manjšinskih Tamilcev na severu in vzhodu te 20-milijonske otoške države v Indijskem oceanu, kjer so se tamilski tigri med 26-letni državljansko vojno borili za svojo državo. Tamilci so sicer s 13 odstotki največja manjšina v Šrilanki.
Wickremesinghe sedaj obljublja, da bo storil več za spravo med etničnimi skupinami in odgovoril na zahteve žrtev vojne. Obljubil je sodelovanje z vsemi političnimi strankami v vladi narodne enotnosti, kar je mogoče razumeti kot okvirno povabilo tamilskim voditeljem, navaja dpa.
Tamilci pričakujejo preiskavo o domnevnih vojnih zločinih nad civilisti v zadnjem obdobju vojne leta 2009, ko je bilo ubitih okoli 40.000 civilistov. V celotni vojni je umrlo več kot 100.000 ljudi.
Wickremesinghe je ponudil, da bi to preiskavo izvedli na nacionalni ravni, tamilske stranke pa zahtevajo mednarodno preiskavo.
Volilno kampanjo je zaznamovalo nasilje. Na shodu vladajoče UNP v prestolnici Colombo je neznanec pred dvema tednoma ustrelil dva člana stranke. V še dveh incidentih drugod po državi pa sta bila med predvolilno kampanjo ubita še dva človeka. Oblasti poudarjajo, da je bilo kljub smrtnim žrtvam pred tokratnimi volitvami manj nasilja kot v preteklosti.
Volitve, na katere je povabljenih 15 milijonov volivcev, bo opazovalo več kot 10.000 domačih in tujih opazovalcev.