Gasilci so v sredo zvečer prispeli v del pristanišča, kjer je zagorelo, malo po začetku gašenja pa sta v skladišču nevarnih snovi na območju požara odjeknili siloviti eksploziji. Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, so gasilci pri gašenju uporabili tudi vodo, kar bi lahko botrovalo eksploziji. V skladišču naj bi bile namreč tudi kemikalije, ki v stiku z vodo eksplodirajo. Natančni podatki o tem, katere snovi so bile v skladišču, niso znani, naj bi pa bilo v njem najmanj 700 ton strupenega natrijevega cianida.
Za zdaj je potrjena smrt več kot 20 gasilcev. Gre za najvišjo število žrtev med gasilci v kaki od nesreč na Kitajskem.
Podatki o resničnih razsežnostih katastrofe ter o škodljivosti kemikalij, ki so ob eksploziji onesnažile vodo in zrak, v javnost prihajajo le postopoma. Oblasti informacije posredujejo le državni agenciji Xinhua, drugi mediji pa teh podatkov ne smejo preverjati, zato se med prebivalci Tianjina krepi zaskrbljenost, da jim oblasti ne govorijo resnice.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kitajske oblasti so kaznovale že 50 spletnih strani, ker naj bi objavljale govorice in nepreverjene informacije ter tako sprožile paniko med ljudmi.
Kitajski predsednik Ši Džinping je pozval oblasti, naj se iz dogodka čim več naučijo, da bi se v prihodnje izognili tovrstnim incidentom, pa naj upoštevajo, da mora biti rast varna, interesi ljudi pa na prvem mestu.
Kitajska ima negativen sloves glede varnosti, saj nekateri lastniki tovarn in skladišč ne upoštevajo varnostnih pravil, da bi privarčevali in namesto tega raje plačujejo koruptivnim uradnikom, da spregledajo nepravilnosti. Tudi na upravljavca kompleksa v Tianjinu že letijo obtožbe glede kršitve varnostnih pravil, še piše BBC.