Slovenija

Prenavljajo stavbo novomeške škofije

Mojca Žnidaršič
5. 8. 2015, 18.46
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Novomeška škofija in stolni kapitelj sta se od sprva načrtovane temeljite obnove stavbe škofije, ki je tudi kulturni spomenik lokalnega pomena, zaradi pomanjkanja denarja lotila tretjine.

M. Ž.

Poslopje škofije bo dobilo novo streho, bivalne prostore na podstrešju, dvigalo in prebeljeno fasado, prenovili bodo tudi vhod. Dela so začeli pred tremi meseci, končali pa jih bodo do novembra.

»Začetek gradnje hiše, ki je bila namenjena kanonikom kolegiatnega kapitlja, sega v leto 1623, dograjevali pa so jo več kot sto let. V zadnjih 40 letih jo je temeljito prenovil bivši novomeški prošt Jožef Lap za potrebe takratne stolne župnije, pred desetimi leti pa je z ustanovitvijo novomeške škofije postala sedež škofije, župnija pa se je preselila na Kapiteljsko ulico 4 v prostore nekdanjega samostana šolskih sester de Notre Dame. Z novo škofijo so se pojavile nove potrebe, nove naloge in namembnost prostorov,« je orisal ekonom Škofije Novo mesto, prelat dr. Janez Gril.

M. Ž.

OBSEŽNI NAČRTI

Leta 2013 so tako zasledili mednarodni razpis norveškega finančnega sklada za obnovo kulturnih spomenikov in se nanj prijavili. Dve leti so pospešeno pripravljali dokumentacijo obsežne prenove, ki je vključevala tudi preselitev stanovanjskega dela na podstrešje, na hodnikih bi postavili galerijo slik vseh proštov, večji prostor bi dobil arhiv kolegiatnega kapitlja, ki bi ga lahko lažje uporabljali zgodovinarji, iz Ljubljane bi v Novo mesto preselili škofijski arhiv, v spodnji dvorani uredili knjižnico, odprto za javnost, dobili bi primerno dvorano za prireditve in še kaj.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

M.Ž.

IZBRANI, A BREZ DENARJA

Naložba je bila ocenjena na več kot 2,4 milijona evrov. Na razpisu so sicer bili med desetimi izbranimi na osmem mestu, vendar so denar porabili že projekti prvih treh izbranih kandidatov.

Tako denarja niso dobili, a ker so bili načrti pripravljeni, so se odločili, da se prenove postopoma lotijo sami. »Gradbeno dovoljenje velja še dve leti. Želimo pa obnoviti še kaščo, ki bi jo namenili galerijski dejavnosti,« je še povedal Janez Gril.

M. Ž.