V VZMD so razočarani nad postopki prodaje nekaterih slovenskih družb, tudi Telekoma Slovenije. SDH bi, kot je ocenil Verbič, neprimerno manj stalo, če bi novega lastnika iskal z oglasom v nekaterih pomembnejših svetovnih finančnih časnikih in za to ne bi najemali svetovalnih družb.
V nasprotju s tem pa se je SDH o prodaji Telekoma Slovenije na koncu pogajal le z enim ponudnikom, britanskim skladom Cinven, ki kot edini ponudnik za nakup 72,75-odsotnega deleža ne želi več nadaljevati pogajanj za zaključek prodajnega postopka. V takih primerih se zelo težko doseže ustrezne pogajalske učinke, je ocenil Verbič, ki je opozoril, da je bilo podobno tudi v primeru prodaje Aerodroma Ljubljana in NKBM.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Prav tako se je pri prodaji Telekoma Slovenije znova pokazalo, da so bili v postopek vpeti svetovalci, ki so pri prodaji sodelovali "za precejšnja sredstva in na trenutke delovali celo v konfliktu interesov".
Pri prodaji je po njegovem mnenju sicer z vidika malih delničarjev ključno vprašanje cene, smotrnosti prodaje in pa vprašanja, kaj bodo individualni investitorji imeli od tega.
Če je treba podjetja v državni lasti prodati, je to treba storiti na način, ki bo pripeljal do maksimalnega učinka, ne samo z vidika cene, pač pa tudi vpliva na okolje in družbo, je še dodal.
Postopek prodaje Telekoma Slovenije je tudi uradno zaključen, so danes sporočili iz SDH, ki je prodajni postopek vodil v imenu konzorcija prodajalcev na čelu z državo kot največjim lastnikom Telekoma Slovenije.
Cinven jim je v ponedeljek namreč sporočil, da ob upoštevanju več pomembnih dogodkov, ki so se zgodili od junijske ponudbe za nakup Telekoma Slovenije, transakcija zanj ni več ekonomsko vzdržna.