Potem ko je Grčija pred tremi leti postala prva evropska država, ki je prepovedala nastope vseh živali v cirkusih, je Slovenija leta 2013 uzakonila prepoved takšnega nastopanja prostoživečih živalskih vrst.
Špela Kozel, Animal Angels: »Videli smo, kako so tigrom brcali v kletke, zebre vlačili za ušesa, žirafe so imeli zaprte v premajhnih prikolicah.«
ŽIVAL SE NE MORE ODLOČITI
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
»Le redki se zavedajo, kakšno grozljivo ozadje in žalostne zgodbe živali skrivajo šotorska platna v cirkusih. Živali so ustrahovane, mučene in psihofizično zlorabljene. Človek se lahko sam odloči, ali bo nastopal v cirkusu, žival tega ne more. Preprosto jo prisilijo v to,« je ostra Špela Kozel iz Društva za zaščito in pomoč živalim sveta in njihovim skrbnikom Animal Angels. Omenjeno društvo je več slovenskim občinam poslalo dopis, naj prepovedo cirkuške nastope. »Naši prošnji so ugodile občine Domžale, Koper, Ljubljana, Postojna in Radovljica. Na ostale odgovore še čakamo,« pojasnjuje sogovornica.
V ZAODRJU JE DRUGAČE
V društvu Animals Angels so prepričani, da tisti, ki obiščejo cirkuško predstavo, vidijo samo predstavo. »Živali natlačijo v premajhne kletke, kjer doživi prvi šok. Prevažajo jih po več ur, tudi dni, ob tem pa ne pomislijo, da bi se ustavili in dali živalim vodo, hrano. Ko prispejo do cilja, jih puščajo v prikolicah, da se 'kuhajo' na soncu. Seveda brez vode. Za dresuro uporabljajo palice z ostro konico, s katero bodejo žival. Če se živali nočejo premikati, jim obračajo in zvijajo rep, jih tepejo, bičajo in brcajo,« razlaga Kozlova. In še, da so se o tem prepričali na svoje oči, saj so ponekod v Sloveniji, kjer je gostoval cirkus, že protestirali.